5.00 / 1 oy

Topluluk Karşısında Konuşma Öncesi Dideral Tavsiye Eder misiniz?

Topluluk karşısında bildiğim kadarıyla bir sosyal fobim ya da tedirginlik halim yoktu, ancak haftaya 300 kişiye amfitiyatro tarzı bir yerde sunum yapmam gerekiyor. Yapacağım sunum konusunda hiçbir bilgi eksiğim olmamasına rağmen sunumu düşündükçe kalp atışlarım hızlanmaya ve heyecanlanmaya başlıyorum. Bu panik halim eğer sunum esnasında da olursa durumum hiç hoş olmaz.

İnternetten neler yapabilirim diye araştırma yaparken dideral adında bir ilacın varlığını öğrendim. Etken maddesi propranolol adında bir maddeymiş ve beta-bloker olarak geçiyormuş. Adrenalin seviyesini düşürerek heyecanı alıyormuş ve topluluk karşısında konuşma yaparken heyecanlanan insanlar da sürekli bu ilacı kullanıyorlarmış. İyi güzel de bu iş bu kadar kolay mı? Bu ilacın yan etkisi ya da olumsuz bir geri dönüşü olmayacak mı peki? Depresyon ya da anksiyete gibi bir şikayetim hiç olmadı, bu saatten sonra da olmamasını umuyorum. Bu ilaçla acaba ayarları bozar mıyım diye çekiniyorum. Ayrıca uyku getirmesi gibi bir etkisi olacaksa yine uzun bir sunum için çok anlamlı olmayabilir.

Sonuç olarak dideral adındaki bu ilacı sunum öncesi almalı mıyım ve olumsuz yan etkileri var mıdır sorularıma yanıt arıyorum. Ya da sunum esnasında rahatlama işini abartıp da gereksiz bir sahne şovu yapacak kadar dinginleştirmesin beni? :)

Senem Çomaklı

14.10.2020 04:08

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Topluluk Karşısında Konuşma Öncesi Dideral Tavsiye Eder misiniz?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.