5.00 / 1 oy

Dijital dönüşüm nedir?

Son 1-2 yıldır herkes tarafından bu kadar sık kullanılan bir ifade olmasına rağmen dijital dönüşüm hakkında konuşan kimsenin aslında derli toplu bir bilgi birikimine sahip olmadığını düşünüyorum. Kimileri internet altyapısı ile eski dijital teknolojilerini bir araya getirme işlemine dijital dönüşüm diyor, kimileri sosyal medya kanallarına ekleyecekleri bir chatbot ile bu dijital dönüşümün bir parçası olacağına inanmış durumda, kimileri ise m2m (machine to machine) teknolojiler üreterek zaten bunun bir parçası olururuz biz diyorlar. Peki sormazlar mı endüstri 4.0 bunun neresinde, IOT bunun neresinde, sizin işletmenin girdi ve çıktıları ne kadar dijital ya da pazarlama stratejileriniz ne kadar dijital diye? Önlerine CRM ya da ERP yazılımları için yazılım firmalarından fiyat teklifi gelse, bu paraya arsa alırım ben daha iyi diyen insanların dijital dönüşüm hakkında yorum yapması biraz zor bir süreç olacak. Yan sanayi fason üretim yapanların inovasyon kelimesini öğrendiğinde her cümlenin içerisinde bıkıp usanmadan inovasyon demeleri gibi bir durum. Ortada popüler bir teknolojik devrim var, ama kimse ne olduğunu ya da nereden başlayacağını bilmiyor.

Dijital dönüşümün muğlaklığı, tam olarak adımsal bir prosedüre sahip olmamasından kaynaklanıyor. O kadar eleştirsem de bildiklerim, okuduğum dağınık bilgilerin ötesinde değil, başıma gelse muhtemelen ben de nasıl çözeceğimi bilemezdim. Ama içeriğinde işletmeler için süreçleri ve sistemleri internet altyapısına kavuşturup takip ve müdahale edilebilir hale getirmek olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için de önündeki en büyük engel, kendi çalışanları olacaktır çünkü değişim bir insanı konfor alanından çıkartan ve daha önce hiç denemediği şeyleri başarmak zorunda bırakan zorluklar demektir. Uzun vadede kolaylık sağlayacak ve belki departmanların birbirleri ile çalışma verimini artıracak bütün bu uygulamaları yapabilmek için öncelikle değişime uyum sağlayabilecek bir kafa yapısı ile başlamak gerek.

Diğer popüler terimler için de ayrıca sorular açacağım ki bilenler altına öğrendiklerini eklesinler.

ruzgaruya

02.09.2019 21:11

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dijital dönüşüm nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.