5.00 / 1 oy

Duy Değişimi Nasıl Yapılır?

Evde E27 olan bir duyu E14 olarak ya da tam tersi olarak E14 olan bir duyu E27 olarak değiştirmeniz gerekiyorsa benim gibi siz de elektrikçi çağırmadan bu işlemi kendiniz yapabilirsiniz. 10 dakika bile sürmeyen ve tornavida (kontrol kalemi) ile yan keski dışında pek bir ekipman da gerektirmeyen kolay bir işlem olduğu için burada evde duy değişiminin nasıl yapılabileceği konusunda bir rehber hazırlayarak paylaşmak istedim. Adımları atlamadan uygulamanız çok önemlidir ve elektriğin asla ve asla hiç şakası yoktur.

1. Öncelikle mutlaka evdeki sigortaları indirin, çalışacağınız duyda elektrik olmaması gerekli. Eğer hangi sigortanın hangi odaya ait olduğundan emin değilseniz tüm sigortaları indirin. Kullanacağınız kabloda da kaçak, delik ya da çürük olmadığını mutlaka kontrol edin ve önceden sağlamlığından emin olun.

2. Kontrol kalemi ile duya elektrik gelip gelmediğini kontrol edin ve çalışacağınız duyda elektrik olmadığına tekrar emin olun.

3. Değiştireceğiniz duy muhtemelen bir klemens yardımıyla sabitlenmiştir (bkz: Klemens Nedir ve Nasıl Kullanılır?). Klemensleri tornavida yardımıyla sökün. Söktükten sonra kabloların renklerini kontrol edin ve kararma var ise biraz kısaltarak elektrik akımlarının daha sağlıklı olarak geçebilmesini sağlamış olursunuz.

4. Tavan tipi duylarda duyların şapka bölümleri vardır, bu satede kabloları da gizlemiş olurlar. Eğer şapkalı bir duy kullanıyorsanız öncelikle şapka kısmı (kablolar şapkanın arkasındaki çentikten geçirilerek) takılmalıdır.

5. Şapkayı oturtmadan önce duy ile duvardaki iki kablo (faz ve nötr) birleştirilmelidir. Elinizle açıkta olan kabloları dolayarak bu kabloları birleştirebilirsiniz. Sonra da içe doğru bükerek elektrik bantı ile dışarıdan olası bir temasa karşı koruma sağlamalısınız.

6. Son olarak şapkayı oturtup ampulünüzü de duya takıp sigortaları açarak aydınlatmanızı kullanabilirsiniz.

volvolkan

04.11.2020 09:13

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Duy Değişimi Nasıl Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.