5.00 / 1 oy

Deodorantlarda son kullanma tarihi nerede yazar?

Sağlığımızı korumak için genellikle yediğimiz içtiğimiz ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol ederiz fakat naedense aynı özeni cildimize sürdüğümüz birebir temasta bulunduğumuz ürünler için göstermeyiz. Bunların başında deodorant, parfüm, çamaşır deterjanlar ve yumuşatıcılar geliyor. Özellikle kadınlar için yüz kremleri, fondöntenler, ruj hatta ojelerin bile son kullanma tarihleri özellikle kontrol ve dikkat edilmesi gereken ürünlerin başında geliyor. Nasıl ki bebğinizin cildine kullandığınız ürünlerde kimyasal olamamsına, doğal ürünler olmasına dikkat ediyorsunuz aynı özeni kendiniz ve sevdikleriniz için de göstermelisiniz.

Çoğu kozmetik ürününün arka kısmında üretim tarihi ya da açıldıktan sonra  3 ay, 6 ay, 12 ay gibi süreler içinde tüketilmesi gerektiği yazar. Tabii bu tüketim tarihleri uygun koşullar altında muhafaza edildikleri durumlarda geçerli. Burada asıl sorun bu ürünlerin hangi tarihlerde üretildiğidir. bu da genellikle tüketiciye bırakılıyor. Özellikle parfümlerde güneş kremlerinde durum böyle. Kutu üzerindeki barkodu ürünün internet sayfasına girerek aratabilirsiniz böylece ürünün sahte olup olmadığını da kontrol edebbilirsiniz. Salgın günlerinde mağaza alışverişleri yerini online alışverişe bıraktığı için güvenilmeyen ya da çok bilinmeyen online alışveriş sitelerinden yapılan alışverişlerde ne yazık ki sahte ürünler gönderilebiliyor.Özellikle çok satıcılı alışveriş sitelerinde sahte ya da tarihi geçmiş ürün gönderimine sıklıkla rastlanıyor. Bunun için tüketicinin uyanık olması gerekiyor. 

Deodorantların hepsinde yazmasa da ben özellikle üretim ve tüketim tarihi bulunan deodorantları tercih ediyorum. Kutunun altında bulunan "e" harfi tüketim tarihini (expiration), "p" harfi ise üretim tarihini (production) ifade etmektedir. Sevdiğiniz kullandığınız deodorantın kimyasal içermediğini kontrol ettikten sonra ktu altındaki üretim-tüketim tarihlerini kontrol etmeyi unutmamanız dileğiyle...

 

kaptan64

02.12.2020 15:03

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Deodorantlarda son kullanma tarihi nerede yazar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.