5.00 / 1 oy

Daha Dik bir duruş için ne yapmak gerekir?

Son iki senedir duruşumda bir bozulma olduğunu fark ettim. İş yaparken ya da otururken neden bilmiyorum omuzlarım sürekli öne düşüyor ve kambur bir duruş sergiliyorum. Sadece bu şekilde durduğumu fark ettiğimde düzeltebiliyorum ya da dışarıdan duruşumu düzeltmem için uyarı geldiğinde. İşin garip tarafı boyumun yetiştiği yerlerde iş yaparken, tezgahta bişeyler doğrarken ya da lavaboda elimi yıkarken de omuzlarımı kulak hizama çekerek yapıyorum. Daha geriye dönüp bakıyorum öne doğru duruşuma sebep olabilecek ne yapmış olabilirim diye. Aklıma gelen bir tek o tarihlerde yogaya başlamış olmam. Burada da ilginç olan yoganın duruş bozukluğunu gidermek için önerilen tedavilerin başında olduğu. Yani skolyoz (omuz eğriliği) için tedavi olmanız gerekiyorsa, doktor ameliyet öncesinde sizi fizik tedaviye ya da yogaya yönlendiriyor. Buna rağmen benim düzgün duruşumu bozamaz diye düşünüyorum yoga hareketlerinin. Belki şu olabilir yogada duruşları yaparken zorlanınca omuzlar genelde kulak hizasına doğru çekilir ve sürekli kendine omuzları kulak hizasından geriye götürme, rahat bir pozisyon alma hatırlatılır. Bunun dışında da bir gerekçe göremiyorum açıkçası duruş bozukluğunun 30lu yaşlar sonrasında ortaya çıkmasında. 

Dik durmak ve dik oturmak için korseler varmış sanırım bir de. Kullanan var mı? İşe yarıyor mu? Ya da dik durmak için yapılan hareketlerden fayda gören ve tavsiye verecek olanlardan yardım beklerim.  

ismaillkarat

08.12.2020 18:36

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 22 Kasım 2021 02:11
    1

    bir tanıdığım bir trafik kazası sonucu korse takmaya başlamıştı ve korseyi kullandığı süre boyunca mecburen sürekli olarak dik pozisyonda yürümek ve oturmak durumunda kaldı. sonra iyileşince de korseyi çıkarttığında postürü resmen değişmişti ve sürekli olarak dik durur hale gelmişti. bu anlamda korselerin dik durma alışkanlığı sağladığını bizzat gözlemlemiş birisi olarak önerebilirim.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Daha Dik bir duruş için ne yapmak gerekir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.