5.00 / 1 oy

Csv Uzantılı Dosyayı Excel'e Sütunlar Halinde Import Etmek

Bir excel dosyasındaki verileri csv formatında export ettiğimizde hücre biçiminde saklanan verilerin csv dosyası olduğunda aralarında noktalı virgüllerle ayrılmış biçimde saklandığını gördük (bkz: Excel Verisini Text Dosyasına Export Etmek). Bu yazıda da csv formatındaki verileri import (içe aktarma) örneği yaparak veri işlemlerinin nasıl işlediğini daha iyi anlamış olacağız.

Csv dosyasında noktalı virgül ile ayrılmış her bir verinin excel'de ayrı hücrelere gelmesi gerekiyor ve excel bu konuda hazır bir araç ile geldiği için uygulayacağımız işlem oldukça kolay ve kısa sürüyor. Adım adım csv dosyasındaki verileri tablo olarak içeri aktarmayı görelim.

1. Excel'in üst menüsünde Veri (Data) sekmesinde Harici Verileri Al (Get External Data) menüsü altında From Text (Text Dosyasından) ikonuna tıklayın.

2. Açılan dosya seçme penceresinden csv uzantılı dosyanızı bulun ve seçin.

3. Açılan Excel text import sihirbazı aracından üstteki seçenek olan delimited seçeneğini işaretleyin İleri (Next) butonuna basın.

excel text import sihirbazı

4. En kritik ekrana geldik, bu ekranda noktalı virgül ile ayrılmış verileri ayrı sütunlara ayırmak için semicolon (noktalı virgül) seçeneğini işaretliyoruz ve Bitir (Finish) butonuna tıklıyoruz.

excel noktalı virgül veri

5. İşlem tamam, artık csv dosyasındaki veriler farklı sütunlar halinde excel'e import edilmiş oldular.

excel import csv

Not: Türkçe karakter hatasını bilerek düzeltmedim, bunun için ayrı bir yazı hazırlayacağım.

Öz Hakiki Bumblebee

26.07.2020 04:32

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Csv Uzantılı Dosyayı Excel'e Sütunlar Halinde Import Etmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.