5.00 / 1 oy

Excel Verisini Text Dosyasına Export Etmek

Excel'deki verilerimizi çeşitli sebeplerle (yedeklemek ya da birisine veri göndermek) text dosyasına dönüştürmemiz gerektiği zamanlar olabilmektedir. Text dosyası olarak ise hem txt uzantılı dosyalardan, hem de csv uzantılı dosyalardan bahsediyorum. Her iki dosya uzantısı için de export (dışa aktarma) süreci aynı olduğu için ayrı ayrı yazılar hazırlamak yerine tek bir başlık altında her iki uzantı için de text dosyası diyorum.

Aşağıdaki gibi rastgele değerlerden örnek bir excel verisi oluşturdum, şimdi bu veriyi text dosyası formatında export edelim.

excel örnek veri

Dosyayı farklı kaydetme ekranına gelin ve dosya uzantısı olarak xlsx yerine tercih ettiğiniz text dosyası uzantısını (csv ya da txt gibi) seçin.

excel save as text

text dosyasına aktarılan verilerin sadece tek bir sekme için geçerli olduğunu söyleyen bir uyarı alacaksınız, tamam diyebilirsiniz. Sonrasında çıkan emin misiniz penceresine de evet diyebilirsiniz.

txt dosyası aşağıdaki gibi görünüyor:

excel txt

csv dosyası işe aşağıdaki gibi:

excel csv örnek

Her iki text dosyasında da iki şey fark ediyoruz. Birincisi Türkçe karakterlerde problem olması (soru işareti karakteri olarak görünüyorlar), diğeri ise excel'de hücre biçiminde görünen veriler txt dosyasında aralarında tab boşluğu, csv dosyasında ise noktalı virgül ile ayrılmışlar. Text dosyalarının excel'e tekrar import edilmeleri ile ilgili yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Edit: İlgili yazılar: Csv Uzantılı Dosyayı Excel'e Sütunlar Halinde Import Etmek ve TXT Uzantılı Dosyayı Excel'e Sütunlar Halinde Import Etmek

Öz Hakiki Bumblebee

26.07.2020 03:37

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel Verisini Text Dosyasına Export Etmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.