5.00 / 1 oy

Excel Flash Fill (Hızlı Doldurma) Özelliği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Excel, herhangi bir programlama dili bilmeye gerek kalmadan birçok hesaplama işlemimizi yapabildiğimiz ve akıllı özellikleri ile de birçok konuda bize çok zaman kazandıran bir program. Bu yazıda a bu akıllı Excel özelliklerinden birisi olan Flash Fill (Hızlı Doldurma) özelliğini tanıtmak istiyorum.

Excel'de yazdığımız formülleri kenarlarındaki çizgiden çekerek referansları korunacak şekilde uzatabiliyoruz, hatta hücre sabitleme ile istediğimiz hücrelerin referanslarının da sabit kalabilmesini ya da değişebilmesini seçebiliyoruz. Ama Excel, formül olmayan işlemlerde de otomatik tamamlama seçenekleri sunuyor, ancak bu seçeneklerden bazıları için Flash Fill özelliğini manuel olarak yapmak gerekebiliyor.

Örneğin aşağıdaki excel dosyasında A sütununda birer ad ve soyad görmektesiniz. B1 hücresine de A1 hücresindeki isim yazılarak bu yazım işlemi B2:B5 hücrelerine de uygulanmıştır. Bu işlemde bir formül uygulaması olmadığı için Excel bir pattern (yapı ya da düzen)  de algılamadığı için diğer hücrelere de Turgay yazısını ekler.

excel flash fill

Ancak ekleme işleminden sonra sağ aşağıda çıkan seçeneklerin altında Flash Fill seçeneğini seçtiğinizde diğer hücreleri de akıllı bir şekilde bu isimler olarak güncellemiş olur.

excel flash fill

Not: Flash fill işleminin kısayolu Ctrl+E tuş kombinasyonudur. Uzattıktan sonra elle flash fill seçeneğğini seçmek yerine sadece ilk hücreyi yazdıktan sınra flash fill kısayolunu da kullanabilirsiniz.

excel flash fill

Excel flash fill özelliği özellikle yazı düzenlerini algılamakta mükemmel bir iş çıkartıyor. Ancak sayısal ve tarihsel içerikler için de flash fill özelliğini kullanabilirsiniz.

Daha önce excel hakkında paylaştığım yazılardan bazıları için:

bkz: Excel Power Query Nedir?

bkz: Excel'de hücrelerdeki yazıları seslendirme özelliğini kullanmak

bkz: Excel'de ses dosyası eklemek ve çalmak

bkz: Excel'de üç değeri karşılaştırmak

bkz: Excel'de rastgele çift sayı üretmek

bkz: Excel'de rastgele tek sayı üretmek

excel istanbul

27.03.2021 12:01

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel Flash Fill (Hızlı Doldurma) Özelliği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.