5.00 / 1 oy

Excel'de karaktere göre bir yazıyı sütunlara bölmek

Microsoft Excel programında belirli bir harf (virgül, boşluk, nokta, tab vb.) ile bir yazıyı birden fazla sütuna bölmek için kullanabileceğiniz birden fazla araç var. Excel 2019 öncesi sürümlerde Data/import (Veri/içe aktar) adımları takip edilerek bu işlem yapılabiliyordu ve csv, txt vb. uzantılı dosyalardaki yazılar istenen karakterden bölünerek birden fazla sütuna ayrılabiliyordu. Ancak Excel 2019 sürümünden itibaren bu prosedür Excel tabloları ile güncellendiği için alternatif bir yol paylaşacağım.

Data/Text To Columns (Veri/metni sütunlara dönüştür) aracını kullanarak da Excel'deki içe aktarma prosedürüne benzer bir karakter bazlı bölüm ile verilerinizi sütunlara bölebilirsiniz. İstediğiniz verileri Excel içerisinden seçerek istediğiniz karakteri baz alarak birden fazla sütuna bölebilir ve çalışmalarınızı uygun veri setleri ile gerçekleştirebilirsiniz.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Excel'de iki tarih arasındaki gün farkını bulmak

bkz: Excel'de bir tarihe ay eklemek ve çıkartmak

bkz: Excel'de iki tarih arasında rastgele tarih üretmek

bkz: Excel'de CHAR(10) ne işe yarar?

bkz: Excel Power Query Nedir?

bkz: Excel'de faiz nasıl hesaplanır?

excel istanbul

02.08.2021 16:51

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 30 Mayıs 2022 00:41
    0

    her seferinde csv ya da txt dosyasından import data yapmak yerine halihazırda bir sütunda yer alan verileri virgüle göre ya da farklı bir karaktere göre sütunlara bölebilmek süper oldu teşekküler

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de karaktere göre bir yazıyı sütunlara bölmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.