5.00 / 1 oy

CSS bir programlama dili midir?

CSS bir programlama dili değildir, bir stil verme dilidir (cascading style sheet). İnternet sitelerindeki HTML elementlerine tasarım vermek için kullanılır. Bir programlama dili ise hesaplama ya da yazılı görevleri istenen sıra ile gerçekleştirmeye yararlar. Ancak css ile de ufak tefek hesaplamalar ya da mantıksal işlemler yapabildiğimiz için bu başlığı açmak istedim.

Örneğin CSS ile calc() fonksiyonunu kullanabiliriz ve örneğin bir alanın uzunluğu istediğimiz başka alanların uzunluklarına bağlı olarak hesaplayabiliriz. CSS ile belki if yazamayız, ama media query'leri ile hangi ekran boyutlarında ve cihazlarda hangi tasarımların uygulanabileceğini belirtebiliriz. Değişkenlere benzer şekilde de custom property'leri kullanabiliriz. True false gibi boolean ifadeler de yoktur ama bir checkbox'ın checked olup olmadığı kontrolünü de :checked seçicisi ile yapabiliriz.

Sonuç olarak tüm bu özellikler yine de css'i bir programlama dili yapmaz, çünkü css turing complete değildir. Ama css içinde de oyun alanımız olduğunu bilmemizde fayda var.

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: CSS Seçicileri Nelerdir?

bkz: inline css kodları JQuery ile silinebilir mi?

bkz: CSS ile bir input'a (textbox) nasıl yazılması engellenir?

bkz: SCSS ile Sass arasındaki fark nedir?

bkz: CSS Flexbox flex Özelliği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

bkz: CSS'te px mi kullanmalı yoksa em ya da rem mi?

koroglu

28.05.2021 00:31

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
CSS bir programlama dili midir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.