5.00 / 1 oy

CSS'te px mi kullanmalı yoksa em ya da rem mi?

Css ile internet sitelerinin tasarımlarını kodlarken font-size olarak px ve em gibi iki seçenek var (en az 10 seçenek daha var ama kullanım yaygınlıkları açısından söylüyorum), internet sitelerinün ekseriyetle çoğunluğunda da px (pixel) cinsinden font büyüklüğü yazılıyor, peki em gibi göreli (relative) bir ölçü birimi varken ve tüm tasarımlar artık responsive (ölçeklenebilir) olmuşken neden insanlar halen sabit olan px ölçüsünü kullanmaya devam ediyorlar? Eğer amaç sabit büyüklükte ölçü birimleri kullanmaksa in (inç), cm, mm, pt ve pc ölçü birimleri neden kullanılmıyor?

Bu arada kısa bir bilgilendirme de yapayım, em içinde bulunduğu html elemanına göre göreceli bir büyüklük alır. Eğer kök elemana göre göreceli bir büyüklük kullanmak istiyorsanız rem ölçü birimini kullanmalısınız.

kankito

23.05.2020 03:02

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 11 Eylül 2021 13:20
    7

    tanım olarak okuyunca her ne kadar em ya da rem kullanmak özellikle responsive çalışmalarda daha mantıklı gibi görünse de halen dünya genelinde px kullanmanın hakim olması durumu var. Bence mümkünse en doğrusu yüzde kullanmak, ama diğer durumlarda px'in egemenliği web'de bir süre daha bitmeyecek gibi.

  • 20 Nisan 2022 00:00

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
CSS'te px mi kullanmalı yoksa em ya da rem mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.