5.00 / 1 oy

CSR Kodu Nedir?

İnternet sitelerinde SSL sertifikası kullanımı son yıllarda tarayıcıların "güvenli değil" uyarı bildirimlerinden sonra daha fazla oranda talep edilir duruma geldi. İnternet sitlerindeki form benzeri alanlara ziyaretçilerin girdikleri bilgilerin şifrelenmesi ve "man in the middle" tarzı saldırıların önüne geçilmesi açısından da oldukça gerekli bir güvenlik uygulaması olması açısından faydalı oldu.

CSR (Certificate Signing Request), SSL sertifikası eklenmek istenen dedicated sunucu ya da paylaşımlı hosting'lerde sunucu tarafından üretilen ve içerisinde sertifikanın kurulacağı internet sitesine ve şirkete ait bilgiler içeren koddur. CSR kodu aslında bir taleptir ve Türkçe karşılığı olarak Sertifika İmzalama Talebi olarak çevrilebilir. CSR kodu SSL sertifikasının alınacağı firmaya yönlendirilir ve birbiriyle uyumlu bir anahtar ve sertifika üretilmiş olur.

Sunucu içerisinde Plesk ya da CPanel benzeri sunucu kontrol panelleri içerisinden ya da IIS içerisindeki havuzdan CSR kodı üretilebilir. Üretilen CSR kodu SSL sertifikasının alınacağı firma tarafından imzalanır ve cer ya da crt gibi uzantı ile tarafınıza iletilir ve bu sayede SSL sertifikası sunucuya kurulur.

Benzer içerik: Windows Server'da CSR Kodu Nasıl Üretilir? ve Windows Sunucuda IIS Kullanılarak SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

bora34

13.08.2020 01:47

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
CSR Kodu Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.