5.00 / 1 oy

Çikolatanın rengi neden beyazlaşır?

Geçen gün buzdolabının derinliklerinde yazdan kalma erimesin diye koyduğum çikolata ile göz göze geldik. Zaten de tatlı krizine girmişken ilaç gibi geldi hemen açtım fakat ne göreyim güzelim bitter çikolatanın üst kısmının rengi sütlü çikolata gibi olmuş yani tam anlamıyla beyazlamış diyemem fakat bayat gibi duruyor. 

Son tüketim tarihine baktım hala 3-4 ay var. Yesem mi yemesem mi karar veremedim. Yani saklama koşulunu mu beceremedim. Yoksa bana gelene kadar çikolata sıcakta daha satın almadan mı bozulmuştu her ne kadar tüketme süresi bitmese de. Bazen bu şekilde oluyor özellikle süt ürünlerinde çok yaşıyorum yazın bozuk ürünleri açınca fark ediyorum. Çikolata konusuna dönersek ise acaba dolaba koymadan önce erimişti de soğuyunca rengi siyahtan boz bir renge döndü? Bu şekilde tüketsem bir şey olur mu? rengi değişen çikolata bozulmuş anlamına mı geliyor? Benmari usulü eritip bu şekilde mi tüketmeliyim karar veremedim.  

 

Fahri Gözükara

09.12.2020 01:45

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Çikolatanın rengi neden beyazlaşır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.