5.00 / 1 oy

Celal Şengör Toplam Kaç Dil Biliyor?

Celal Şengör'ün her denk geldiğim yayınını ve sosyal medyada gördüğüm paylaşımlarını takip eden ve çok seven birisi olarak bu kadar naif ve bilgili birisinin üzerine fazla gidildiğini ve üzerinden fazla prim yapılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Daha yeni, bir öğrencisinin twitter'da takipçi kasmak için dersini trollemeye çalışması durumunda bile inanılmaz bir beyefendilik örneği göstererek uzun uzun sorusunu cevaplamıştır.

Celal Şengör, bilgi birikimi ve öğrenme açlığı konusunda bence kesinlikle örnek alınması gereken bir isim. Bilimsel ve tarihi eserleri (kitap, makale vb.) kendi dilinde okuyarak daha iyi anlayabilmek için çok sayıda dil de bilmektedir. Bu konuda internette yaptığım araştırma sonucunda bildiği diller konusunda kendi beyanı şu şekilde:

1. İngilizce

2. Fransızca

3. Almanca

4. Felemenkçe

5. İtalyanca

6. Portekizce

7. Osmanlı Türkçesi

8. İspanyolca

Yani Celal Şengör, Türkçe ile birlikte 9 dil biliyor şeklinde bir sonuca varılabilir. Zaten bu kadar Avrupa dilini bilen birisinin yeni bir dil öğrenme konusunda da zorlanacağını düşünmüyorum, ama asıl ilham alınması gereken nokta bu kadar derin bir kütüphanesi olan birisinin halen inanılmaz bir iştahla öğrenmeye ve araştırmaya devam etmesi. Paylaştıkları ve tartışma programlarında değerlendirdikleri de bizim için değeri bilinmesi gereken paylaştığı rafine sonuçlar. 

 

Editör editi: benzer içerikli bazı diğer başlıklar için;

bkz: Bıyığın en çok yakıştığı Türk ünlü sizce kimdir?

bkz: Türkiye'nin en iyi komedyeni kimdir?

bkz: Türkiye'ye gelmiş en kaliteli yabancı futbolcu kimdir?

bkz: Osmanlı'da kardeş katlini vacip kılan padişah kimdir?

bkz: Tarihte en çok kardeşini öldüren padişah kimdir?

bkz: Buckethead Kimdir?

yavuzkurt

05.05.2021 19:44

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 26 Kasım 2021 09:29
  0

  Celal Şengör'ü instagram'da varlıklarıyla gösteriş yaparken göremezsiniz, en fazla kütüphanesini çok büyük bir iştahlatanıttığı youtune videolarına denk gelirsiniz ki zaten adamın bilgiye olan aşkının somut göstergesi de olması gerektiği gibi budur.

 • 26 Kasım 2021 19:53
  0

  bu kadar bilgili olduktan sonra elitist olmak da entelektüel olmanın gerekliliklerinden birisi. ama bunun yerine karşısındakini bilgisiyle dövdüğü için bu adamın tarzını seviyorum. keşke son şaplak mevzusu ile gündeme hiç gelmeseydi.

 • 11 Temmuz 2022 20:02
  0

  hayatı eğitim ve iletişim üzerine kurgulamış bir insan için mükemmel bir başarı, örnek alınması lazım ama nerede

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Celal Şengör Toplam Kaç Dil Biliyor?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.