5.00 / 1 oy

Borsa Forumu Klişeleri Sözlüğü

Bir süredir birkaç hisse senedi, dolar ve altın piyasaları için borsa forumlarına ve fiyat paylaşan sitelerin yorumlar kısmını okuyorum. Önceleri acaba bir şeyler bilerek yazıyor olabilirler mi diye düşünüyordum ama sonraları en iddialı kişilerin bile sıklıkla yanıldıklarını ve herkesin de aynı jargondan benzer durumlarda benzer klişeleri paylaştıklarını fark ettikten sonra tümden takip etmeyi bıraktım. Borsa forumlarında yazan kalıpları anlamayanlar için aşağıdaki gibi bir borsa terimleri ve klileşeri sözlüğü hazırladım.

Roket/Fişek: Piyasa fiyatlarının arttığını gösterir.

Şelale: Piyasa fiyatlarının düştüğünü gösterir.

Benjamin: Benjamin Franklin, 100 dolarlık banknotun ön yüzündeki eski abd başkanıdır ve doları temsil eder.

Yılanoğlu: Önceden çıkmış bir piyasanın bir düşüşten sonra tekrar çıktığı ya da çıkacağının düşünüldüğü anlamına gelir. Kemal Sunal’ın Deli Deli Küpeli filminin finalinde kaymakamın "Yine geliyorum Yılanoğlu" repliğinden sonra dağa tırmanması sahnesine bir göndermedir.

Kâr Cebe Yakışır: En yüksek fiyatı asla bulamazsın, kardaysan sat sonra fiyat düşünce tekrar alırsın anlamına gelir.

Her Düşüş Alım Fırsatıdır: Kağıtta hisse sahibi olup da hisse fiyatlarının düşmeye devam etmesi durumunda maliyet düşürme stratejisine verilen isimdir.

YTD (Yatırım Tavsiyesi Değildir): Yatırım tavsiyeleri vermek SPK tarafından yasaklandığı için yazdıkları ile işlem yapıp da para kaybeden olursa diye bir savunma mekanizması

Spek: Büyük sermaye sahiplerinin görünmez bir el ile piyasaya yön verdiği tezindeki para babalarıdır

Stop patlatmak: Fiyat dalgalanmalarında büyük zararlar yazmayı engellemek amacıyla pozisyondan az zararka güvenli çıkma emirlerine stop-loss (zararı durdur) adı verilir. Aşırı oynak piyasalarda stop-loss emirleri tetiklendiği ve pozisyonlar otomatik olarak kapatıldığı için bu işleme stop patlatmak adı verilir.

Keriz Silkeleme: spek'lerin küçük yatırımcıyı korkutmak ve stop'larını patlatmak için piyasayı dalgalandırma işlemlerine (aşırı fiyat düşüşü ya da artışı şeklinde) verilen isimdir

Malınızı kaptırmayın: Fiyatların düşmesi durumunda panik olarak zararına satış yapmayın uyarısı.

Düzeltme: Aşırı tempolu fiyat düşüşlerinde ya da artışlarında fiyatların bir miktar aksi yönde gitmesi (realizasyon)

 

obenozer

04.08.2020 23:07

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 25 Temmuz 2022 09:15
    0

    artık kripto borsa fenomenleri var, onlar da pump ve dump diye kendi klişelerini yarattılar

  • 26 Mayıs 2022 21:41
    0

    telegram gruplarında zibille görebileceğiniz terimler bunlar, borsadan gram anlamayan adamlar kendi borsa jargonlarını oluşturdular resmen

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Borsa Forumu Klişeleri Sözlüğü

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.