5.00 / 1 oy

Bono Nedir?

Devletler de şirketler ve kişiler gibi dönem dönem çeşitli sebeplerle borca ihtiyaç duyarlar. Borca ihtiyaç duymak için illa konomik bir bunalım olmasına da gerek yoktur, örneğin dönemsel bazı yatırımların finanse edilmesi için de borçlar gerekebilir. Peki devletler borç almak için nereye giderler? Örneğin devletin bir bankaya gidip kredi çekebilmesi mümkün müdür? Ya da başka bir ülkeden gelecek ayın 15'ine kadar borç para isteyen bir devlet var mıdır? Devletlerin borç alması tahvil (bkz: Tahvil Nedir?) ve bono gibi iç borçlanma senetleri ya da eurobond (bkz: Eurobond Nedir?) gibi dış borçlanma senetleri ile gerçekleşir. Devletlere borç verenler de bu bono, tahvil ve eurobond'ları satın alan kişiler ya da devletler olmaktadır ve onların motivasyonu da bu kısa ve uzun vadeli borçlanma işlemi sonunda yatırım yapmak ve birikimlerini artırmaktır.

Bonolar da tahviller de iç borçlanma araçları ise peki neden bono ve tahvil gibi iki farklı araç vardır ve bono ve tahvil arasındaki fark nedir? Bu sorunun yanıtı aslında oldukça basit, aralarındaki fark vadeleridir. Bonolar bir yıldan daha kısa süreli vadelere sahip borçlanma enstrümanlarıdır, tahviller ise vbir yıldan daha uzun vadeli borçlanma enstrümanlarıdır.

yemenuss

16.12.2020 20:15

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 25 Şubat 2022 12:55
    2

    bir de bunun şarkıcı olanı da vardır ve o da baya değerlidir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bono Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.