5.00 / 1 oy

Bakkallarda eskiden olan ama artık satılmayan şeyler

80'lerde ve 90'larda çocuk olanlar için mahalle bakkalıi bugünkü alışveriş merkezlerinden çok daha sonsuz ve albenili ürün seçeneğine sahip ve özellikle bayam harçlıkları toplandıktan sonra uçarak gelinen yerlerdi. Bugünün marketleri ise o dönemin bakkal adını verdiğimiz bakkallarından çok daha farklı bir konseptte çalışıyor. O dönemin bakkallarında ne vardı da bugün yok diye biraz düşününce baktım liste uzuyor, ben de aklıma gelenleri ben yazayım aklıma gelmeyenleri de belki sonra başkaları ekler diye bir başlık açmaya karar verdim.

Küçücük dükkana o kadar ürün nasıl sığardı, deposu bile yoktur belki ama ne sorsanız hep var derlerdi, parası olmayanlar için de veresiye defterleri vardı. O zamanlar kredi kartı yoktu, her şey nakitti :)

1. Bakkalın dışında file içinde asılı plastik toplar vardır, bu toplar seçilirken topu satın alacak çocuk topu eliyle şöyle bir inceler ve yamuk olup olmadığını anlamak için yerden birkaç kere sektirir. Ama hepsi de aslında bir miktar yamuktur. Kural gereği topu kim patlattıysa yenisini alır ve top da her zaman topun sahibinde kalır (ama anneler eve almak istemez).

2. Çatapat, roket ve kızkaçıran

3. Leblebi tozu

4. Sulugöz (sakız)

5. Futbolcu kartları

6. Uçan pervane (çevirince uçardı ama adı neydi hatırlamıyorum)

7. Altın şeklinde çikolata

8. Cipslerden çıkan tasolar

9. Yumiyum

10. Patlayan şeker

11. Meybuz

12. Açık gofret

13. Açık süt ürünleri (şimdi düşününce acaba nerede kime yaptırırlardı acaba)

 

Editör editi: Sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Yıl yıl popüler şarkıları listeleyen platform thenostalgiamachine.com

bkz: Playstation Store'da nostaljik oyunlar kampanyası

bkz: NBA tarihinin en iyi ilk beşi

bkz: Meteoroloji'den geçmiş tarihli fırtına raporu almak

bkz: Fatih Sultan Mehmet tablosundaki diğer adam kim?

bkz: Osmanlı'da kardeş katlini vacip kılan padişah kimdir?

bkz: Tarihte en çok kardeşini öldüren padişah kimdir?

karga

27.04.2021 00:57

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 15 Eylül 2021 15:46
  8

  filenin içinde asılı olan toplar bence her marketin önüne konulmalı, satılmasa ve marketler istemese bile belediyecilik hizmeti olarak mahallenin dokusunu korumak için yapılmalı. mahalle bakkalının kapısında fileli plastik toplar olan yer huzurlu mahalledir benim için

 • 17 Kasım 2021 01:13
  4

  kapısında plastik top filesi asan market görsem yeminle düzenli alışverişe başlarım oradan, eski mahalle bakkalı kültürü bugünün çok uzağında ve kalan numunelerin de mutlaka desteklenmesi gerekiyor. eskiden içinden sokak geçen mahallelerde bile sokakta top oynayarak büyürdük, şimdi güvenlikli sitelerin kapalı basketbol salonlarında bile çocuklar aileleri tarafından gönderilmiyor. haklı bir çekince olabilir kendilerince ama sokakta yaşıtlarıyla oynayarak büyümeyen çocuklar kesinlikle daha da içe kapalı ve benmerkezci olacatır.

 • 14 Ekim 2021 00:46
  1

  ben en çok eski bakkal kokusunu özlüyorum, köy yerlerinde falan halen çocukluğumdaki gibi bakkallara denk geliyorum ve sırf daha fazla o atmosferi soluyabilmek için içeride bakkal amcayla laflıyorum. şimdiki süper marketlerde en çok olmayan şey bu ambiyanstır bence

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bakkallarda eskiden olan ama artık satılmayan şeyler

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.