5.00 / 1 oy

Avokadoyu hızlıca olgunlaştırmak

Artık marketlere sınırlı sayıda çıkarak 10-20 günlük alışverişleri tek seferde yapmaya çalışıyoruz ve bu uzun vadeli alışverişlerin en büyük problemi de saklama ömrü kısa olan ürünlerin muhafaza edilmesi. Bunun için de evde en uzun süre saklanabilecek ürünleri almayı tercih ediyoruz, et ve ekmekleri de buzlukta saklıyoruz. Meyvelerin seçimi konusunda ise muz alıyorsak yeşil muz alıyoruz ki olgunlaşması biraz daha uzun sürsün ya da istediğimiz kadar muzu gerektiği kadar olgunlaştırarak yiyebilelim. Tam olgunlaşmamış halde alıp da gerektiği kadarını lazım oldukça olgunlaştırdığımız bir diğer meyve de avokado. Bu sayede hem migros'taki 3 al 1 öde gibi avokado satışı kampanyalarından yararlanarak daha hesaplı bir şekilde alışveriş yapabiliyoruz, hem de 10 gün sonrasında bile evde taze avokado bulundurabilmek mümkün olmuş oluyor. Evinde avokado tüketenler için korona pandemisi döneminde izleyebilecekleri stratejiyi ve gerektiğinde tam olgunlaşmamış şert bir avokadoyu nasıl hızlıca olgunlaştırabileceklerini anlatacağım.

1. Asıl amaç evden en az sayıda çıkmak olduğu için market alışverişi sayısını da minimize etmek çok önemli Dolayısıyla belki 15 gün dayanacak şekilde avokado saklayabilmemiz gerekiyor

2. Avokadoları çoklu sepetlerde alırsanız daha hesaplı olur çünkü süpermarketler de ellerindeki stokları eritmeye çalışıyorlar. 3'filelerde satılan sert avokadolar hem daha ucuz, hem de daha tam olgunlaşmamış oldukları için tam aradığımız ürünler. Tüketiminize göre gerektiği kadar alabilirsiniz.

3. Avokadoları tüketim hızınıza göre bir düzen kurun. Mesela her 2 güne 1 avokado bitiriyorsanız 2 günde bir yeni avokado olgunlaştıran bir sisteme ihtiyacınız var. Bunun için de her iki günde bir aşağıdaki hızlı meyve olgunlaştırma sürecini 1 avokado için başlatmalısınız.

4. Avokadoyu daha hızlı olgunlaştırmak için: Kağıt manav kartonlarından birisine olgunlaştırmak istediğiniz sayıda (muhtemelen 1 adet) avokado koyun. Avokadonun yanına, meyve olgunlaştırma sürecini hızlandıran gazlar yayan meyveler ekleyeceğiz. Bu meyvelerden en kolay temin edileni ve en hızlı olgunlaştırma işini yerine getiren meyve elmadır. Eğer evde elma yoksa muz da koyabilirsiniz, ya da her ikisi de evde var ise her ikisini de avokadonun yanına ekleyebilirsiniz. Avokadonun sertliğini sürekli olarak kontrol ederek olgunlaşmadan sonraki bozulma evresine geçirmemeye dikkat edin.

5. Her avokado olgunlaştığında ve yeme kıvamına geldiğinde bir sonraki avokadoyu olgunlaşacak şekilde aynı düzene eklerseniz hiç avokadosuz kalmamış olursunuz.

Bu tekniği kivi gibi meyvelerde de kullanabileceğinizi hatırlatarak herkese sağlıklı karantina günleri dilerim.

nilayyy

16.04.2020 08:46

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 18 Ekim 2020 18:01
    0

    Muz daha çabuk olgunlaştırıyor benim denemelerimde. Bir defasında da yanına elma ve domates koymuştum hızlıca olgunlaşması için fakat çok uzun bekletemediğim için istediğim kıvama gelemeden kullanmak zorunda kaldım. 

  • 7 Kasım 2021 07:30
    0

    avokadoyu hayata daha hızlı hazırlamak için hayatın sillesini yedirmek gibi olmuş başlık :) hızlı olgunlaşan meyvenin tadı da zamanını geçirmiş meyve gibi olur mu bilemedim ama avokadoyu zaten oldum olası sevemediğim için problem etmiyorum :)

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Avokadoyu hızlıca olgunlaştırmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.