5.00 / 1 oy

Asansörde kalınca ne yapmak gerekir?

İnsan bazı bilgileri başına bir hadise gelmeden öğrenmek istemiyor, başına geldikten sonra da edindiği şey tecrübeden daha çok travma olabiliyor. Kapalı alanda kalma korkusu olan birisi değilseniz bile klostrofobi emareleri görünmeye başlayabiliyor. İş işten geçtikten sonra da olsa oturdum ve asansörde kalan birisinin neler yapması ve neler yapmaması gerektiğini araştırdım. Umarım lazım olmaz ama bu pratik bilgiler belleğinizin bir kısmında yine durur.

- Asansörde kalma hadiseleri, sıklıkla elektrik kesintilerinden kaynaklanır. Diğer seçenekler ise asansör arızası gibi durumlar olabilir. Bir apartmanda ya da iş merkezinde olmanıza göre jeneratör tekrar devreye girecektir ya da görevliler durumu fark ederek asansörün tekrar çalışmasını sağlayacaklardır. Bu yüzden ilk yapılması gereken şey sakin olmaktır. 

- Birilerinin haberi olması zaten muhtemeldir ancak siz yine de önce asansör sisteminin dahili imdat butonunu ya da telefonunu kullanarak ilgililerin problemden haberdar olduklarından emin olun. Faaliyette olan tüm asansörler bu gibi teknik donanımlara sahip olmak zorunda oldukları için zaten içinde bulunduğunuz asansörde de olması kuvvetle muhtemeldir. Eğer kimseye ulaşamazsanız bulunduğunuz binada tanıdığınız birilerine yetkililere ulaşması için haber verin. En kötü sosyal medya hesabınızdan bir paylaşım yapın ve konumunuzu paylaşın.

- Gerilim filmlerinde olduğu gibi oksijen bitmesi gibi tehlikeler yoktur ancak kalabalık olarak kalınan asansörlerde havasızlık ya da aşırı sıcak hava gibi problemler olabilir. Eğer aşırı panik olan bieisi varsa onu sakinleştirmek de sizin görevinizdir. Panik olan kişileri telkin ederek birazdan kurtarılacaklarını onlara sakince anlatmalısınız.

- Asansörde kalacağınız süre çok büyük bir ihtimalle fazla olmayacaktır ama yine de en kötü senaryoyu düşünerek acil bir ihtiyaç edinmemek çok önemli. Örneğin ara kattan sizi çıkartmak için asansör firmasının yetkilileri ya da itfaiye ekipleri geliyorsa en azından tuvalet problemi ile boğuşmamak için bir şeyler içmemeye, içilecekse bile sadece susuzluğu giderecek kadar çok az miktarda içilmelidir. Sigara kullanıyorsanız yakmayın demeyeceğim, zaten kimse böyle saçma bir şey yapmaz diye düşünüyorum. Zaman geçirmek için telefonunuzla (şarjınız varsa) zaman geçirebilirsiniz. Sakin kalabildiğiniz sürece dikkat dağıtmanız iyidir.

zaferturan53

16.10.2019 12:21

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 8 Şubat 2020 23:44
    4

    Her şeyden önce sakin kalmaya, panik yapmamaya özen gösterin. Asansörde görevli ile iletişime geçmenize yarayacak telefon varsa kullanın yoksa mutlaka alarm düğmesi vardır. Görevlilerin gelmesi çok uzun sürecekse nefesinizi idareli kullanın. 

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Asansörde kalınca ne yapmak gerekir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.