5.00 / 1 oy

Artık yayında olmayan bir internet sitesi nasıl görüntülenebilir?

İnternet sitelerinin de bir ömrü var. Hosting hizmetleri sona erdiğinde, programsal hatalar oluştuğunda ya da bilinçli olarak siteler yayından kalkabiliyorlar. Bir bilgiyi de lazım oldukça (yemek tarifi ya da kışlık lastik değiştirme gibi) girip bir internet sitesine bakmaya alıştıysanız ve bu site de artık yayından kalktıysa aradığınız bilgiyi bulmak için halen yollarınız var.

Birinci yol, geçici olarak servis dışı olan sitelerde işe yarıyor. Girmek istediğiniz siteyi google'da aratın ve girmek istediğiniz sayfasını arama sonuçlarında bularak arşivden görüntüle seçeneğini seçin. Site, google'ın son indekslediği hali ile karşınıza gelecektir.

İkinci yol ise, siteleri periyodik aralıklarla kaydeden servislerin sunduğu bir hizmet. web.archive.org adresinde hizmet veren Internet Archive Wayback Machine sitesine girerek geçmiş bir zamandaki halini görmek istediğiniz bir sitenin adresini yazdığınızda karşınıza Internet Archive Wayback Machine'in kayıt aldığı günler ve saatler gelecektir. Bu sayede bir sitenin istediğiniz yıl, ay, gün ve hatta saatteki haline (eğer kayıt edildiyse) çoğunlukla çalışır haliyle gidebilirsiniz.

BasParmak

05.12.2019 10:44

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

 • 18 Eylül 2021 00:22
  41

  wayback archive ve rakiplerini yazayım da herkesin elinin altında bulunsun.

  - http://web.archive.org/

  - https://www.webarchive.org.uk/ukwa/

  - http://timetravel.mementoweb.org/

  - https://perma.cc/

  - https://www.smarsh.com/

  - https://www.stillio.com/

  - https://www.pagefreezer.com/

  - https://visualping.io/

  bkz: Permaweb Nedir?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Artık yayında olmayan bir internet sitesi nasıl görüntülenebilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.