5.00 / 1 oy

Arduino'yu kalem pille çalıştırmak

Arduino ile geliştirme yapma konusunda ben de bir şeyler öğrenmeye karar verdim ve internetten hazır bir başlangıç kiti satın aldım. Kitin içinden çıkan parçaların çoğunun ne olduğunu bile bilmiyorum henüz, sadece arduino uno, led, direnç ve jumper labloları bir yere ayırdım ve giriş seviye uygulamalar hazırlamak üzere internetten eğitimlere bakıyorum. İlk merak ettiğim şeyi sormak istiyorum, çok basit ya da anlamsız bir soru ise lütfen kusura bakmayın. Kitin içerisinden 9V pil bağlayabilmem için bir adaptör çıktı, demek ki 9V pille Arduino'yu çalıştırabiliyorum. Yani kodları bilgisayardaki Arduino IDE'si ile hazırlayıp usb kablo ile arduino'ya aktardıktan sonra kodlar arduino'nun içinde kalıyor ve 9V pil bağlayarak bilgisayardan bağımsız olarak çalışmasını sağlayabiliyorum. O zaman mantık olarak 1.5V gücündeki AA boyutundaki kalem pillerle de arduino'yu çalıştırabilmem gerekmez mi? 6 adet kalem pili tek bir kit halinde hazırlayıp arduino'ya bağlayan bir aparat bulamamış olmamdan dolayı bu sorumu cevaplandıramadım.

Bir diğer sorum da eğer arduino çalışabilmek için 9V enerjiye ihtiyaç duyuyorsa neden üzerinde 3.3V ve 5V gücünde çıkışlar var, acaba 9V'tan daha az güce ihtiyacım varsa daha az kalem pil ile de (4 tane AA kalem pil 1.5x4=6V) arduino'yu çalıştırabilir miyim? Neden AA kalem pil derseniz çünkü AA kalem pilleri recharchable olarak alırsanız tekrar tekrar şarj ederek kullanabilirsiniz. Neden direk fişe adaptörle bağlamıyorsun derseniz de çünkü o zaman tam anlamıyla bağımsız ve her yerde kullanılabilir bir tasarım yapma şansınız yok.

oissende

12.05.2020 00:07

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arduino'yu kalem pille çalıştırmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.