5.00 / 1 oy

Arduino kullanmaya ne alarak nereden öğrenerek başlamalı?

Hangi elektrik mühendisinden arduino konusunda başlangıç olabilecek düzeyde yönlendirme istesem bana arduino kullanma bir işine yaramaz diyor ama peki o zaman ne öğreneyim nereden başlayayım dediğimde ise başlangıç olmaktan çok öte düzeylerde teknik konulara girmeye başlıyor. Zaten arduino'yu güzel yapan özellik de kolaylıkla birleştirilebilir sensörleri ve c# ile kodlanabilir uygulamaları değil mi? örneğin arduino ile hazırlanmış şeylere baktıkça inanılmaz hoşuma gidiyor ama hadi ben de başlayayım dediğimde bir elimde arduino diğer elimde breadboard öyle kalakalıyorum. Start-up kit falan da aldım yani ama eğitim almadan, en azından direnç vs. gibi temel elektronik terimleri bilmeden bunun mümkün olamayacağını anlamış oldum.

Lafı fazla uzattım sanırım, arduino ile hazırlanmış diy (kendin yap) uygulamaları, açık kaynak örnekleri, eğitimleri vs. buradan baylaşıp yardımlaşabilirsek bence güzel bir kaynak olur. Sizden tek ricam lütfen konuya hakim olanlar şov yapmak için meraklı arkadaşların heveslerini kıracak yorum yapmasınlar, istemeyen zaten öğrenmeyi denemez.

mr. faruk

12.05.2019 11:43

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 12 Mayıs 2019 11:51
  21

  Arduino kullanmaya ne alarak başlamalı?: çok çeşitli arduino başlangıç kitleri var, bana sorarsanız 300 TL civarındaki mega kitleri alarak başlamak gereksiz masraf. Önce ilgi düzeyinizden emin olmalı, emin olduktan sonra da ihtiyaçlarız ölçüsünde lazım oldukça satın almalısınız. 100 TL civarındaki başlangıç setlerinden alınarak başlamak sizi zaten tüm eğitim süreniz boyunca fazlasıyla tatmin edecektir.

  Orijinal arduino almaya gerek var mı?: açıkçası çok bir katkısı yok, değişen fazla bir şey de yok. arduino açık kaynak bir sistem olduğu için klonları da üretilebiliyor ve bu bildiğim kadarıyla yasal da birşey. Ayrıca arduino öğrenme aşamasında olulabilecek hatalı bağlantılar sonucu zarar verebilme tehlikenizi de göz önüne alarak hesaplı versiyonları almanızı tavsiye ederim.

  Arduino öğrenmeye nereden başlamalı?: Ben bu sorunun bugün artık sorulamıyor olması gerektiğini düşünüyorum çünkü cebinizdeki telefona bile yazsanız karşınıza binlerce kaynak çıkıyor. Dil biliyorsanız ingilizce olarak hazırlanmış youtube eğitim kanallarını takip edebilir ya da udemy eğitim setlerinden birisini satın alabilirsiniz. Türkçe olarak da hem google'da yazılı olarak hem de youtube'da görsel olarak inanılmaz çok kaynak var. Temelinde zaten devre elemanları gibi teknik konulardan bahsettikleri için bir program olarak takip etmeniz daha doğru. Kitaplardan da benzer şekilde yararlanılabilir.

 • 14 Haziran 2019 13:14
  4

  Uzun vadede hayal olarak ifade edilebilecek bir büyük proje, kısa vadede ise bu projeyi geliştirmek için gerekecek tüm küçük uygulamaların bağımsız birer küçük projesi olarak yapılacak küçük öğrenme projeleri olursa arduino'yu öğrenmek hem daha keyifli bir süreç olur hem de sürecin sonunda ortaya güzel bir meyve çıkmış olur. Ama diğer yazar arkadaşın bahsettiği gibi hemen arduino ile uçan robot projesi yapmaya çalışırsanız kısa sürede mutsuz ve başarısız olursunuz. Öğrenme süreci aşama aşama ele alınmalı ve hem algoritma geliştirme mantığı olarak hem de donanımsal bazda öğrenme süreci mini uygulamalara bölünmelidir diye düşünüyorum.

 • 13 Mayıs 2019 12:45
  3

  İmkansız projeleri hayal etmek çok olumlu bir motivatör ama başlangıç aşammasında takla atan bir robotu arduino ile yapma fikri de bir o kadar kötü. Aşama aşama yol almalı, önce bir ışığı yakıp söndürmekten bile heyecan duymalısınız. Sonra yavaş yavaş seri portlar, pinler, servo motorlar, sensörler, lcd ekran kullanımı ve elbette paralel olarak yazılımsal arka plan konularında kendinizi kolaydan zora giden örneklerle geliştirmeli ve her bir aşamasından da memnuniyet duymalısınız. Elbet sizin de inanılmaz üst seviyede uygulamalar yapacağınız ve belki de youtube'dan nasıl yaptığınızı anlatacağınız günler gecelektir, ama tüm bunlar sabır gerektiriyor.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arduino kullanmaya ne alarak nereden öğrenerek başlamalı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.