5.00 / 1 oy

Elektrik Gittiğinde Notebook ve Modemi Çalıştırabilecek UPS Tavsiyesi

Elektriklerin sık sık gidip gelmesi yüzünden hem bataryası ölmüş olan bilgisayarımda yapmakta olduğum çalışmaları kaybediyorum, hem de modemin de kapanıyor olması sonucu evde telefonla dahi girebileceğim bir internet kalmamış oluyor. Bu sebeple hesaplı ve kaliteli bir UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) satın almak istiyorum. Elektriksel hesaplamaları bilmediğim için standart (15 inç) bir notebook ile bir adsl modemi 20-30 dakika kadar idare edebilecek kapasitede bir UPS kaç Va olmalıdır hesaplayamıyorum. Ekstra monitör ya da speaker gibi ek cihazlar olmadan elektrik gittiğinde sadece modem ve notebook kapanmadan çalışmaya devam edebilirse benim için yeterli. Yarım saatten fazla elektrik kesintilerinde notebook'u kapatmayı göze alabilirim, modemin zaten ciddi bir elektrik çekeceğini sanmıyorum. En azından telefon üzerinden online kalmış olurum.

Kesintisiz güç kaynakları konusunda aklıma takılan bir diğer konu da batarya ömürleri. Yaklaşık 10 yıl önce severek kullandığım Tunçmatik marka mir UPS'nin bataryasının 3 yılda çalışma süresini sıfırladığını gördükten sonra bir daha kesintisiz güç kaynağı satın almamaya karar vermiştim ama büyük konuşmamak gerekiyor, ihtiyaç tekrar nüksetti ve eve jeneratör bağlatamayacağıma göre en hesaplı ve mantıklı seçenel de kesintisiz güç kaynağı olacağa benziyor. Umarım geçen 10 yılda teknoloji gelişmiştir ve bataryaların kullanım ömürleri de uzamıştır. Bir diğer aklımda kalan olumsuz özellikleri de çok ağır olmalarıydı ama o o kadar da sorun değil, yerde duruyorlar sonuçta.

Tunçmatik markasının 650va kesintisiz güç kaynağı modelleri 300 TL gibi bir fiyata satılıyor, acaba sipariş versem kapasitesi ve kullanım ömrü ile işimi görür mü yoksa farklı bir markaya ya da daha büyük kapasiteli ürünlere mi bakmalıyım?

ahmet _49

23.06.2020 08:49

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 15 Mayıs 2022 03:06
    0

    modem ve notebook fazla bir akım çekmeyecekleri için standart hesaplı ups seçenekleri sizin için yeterli olacaktır

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Elektrik Gittiğinde Notebook ve Modemi Çalıştırabilecek UPS Tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.