5.00 / 1 oy

Arduino ile Diafon Düğme Basma Uygulaması

Çok sık kargo geldiği için apartmanın kapısı her çaldığında kalkıp diafonun kapı açma düğmesine basmam gerekiyor, genellikle evin içinde diafonun olduğu noktaya uzak bir yerde çalıştığım için bu da her seferinde kapı zili susmadan düğmeye basmak için koşmam gerektiği anlamına geliyor ve bu işlemi hemen her gün birkaç kere yapmak durumunda kalıyorum. Sağlık açısından iyi olabilir ama çok sık bölündüğüm için aklıma bir fikir geldi.

Arduino ve 3 boyutlu yazıcı kullanarak tam olarak diyafonun kapı açma düğmesine basacak şekilde hazırlanmış bir model ve bir servo motor ile bu kapıyı her çaldığında uzaktan açmak istiyorum. Bu sistem iki farklı şekilde çalışabilir:

1. Telefondan wi-fi ya da bluetooth üzerinden cihaza bağlanarak kapıyı uzaktan açabilirim. Wi-fi kullanırsam bunun diğer faydası da evde olmadığım zamanlarda da bana kapının çaldığını haber vermesi olabilir. Ses için de bir sensör kullanılır ama kapı ziline özel bir algılamayı nasıl yapabilirim henüz bulamadım.

2. Doğrudan kapı zili algılandığında otomatik olarak kapıyı açacak şekilde servo motor tetiklenebilir ama hatalı algılamalarda apartman kapısını sürekli açmak gibi bir durum da başıma gelebilir.

Projeyi bu aralar hazırlamayı düşünüyorum, arduino ve elektronik ile ilgili arkadaşların yorumlarını ve tavsiyelerini almak isterim.

oissende

03.09.2020 11:12

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 13 Kasım 2021 00:12
    0

    fikir güzel ama bu sefer herkese kapıyı açmış olmuyor muyuz? gerçi artık kargo ve yemek siparişleri o kadar çok ki kapıyı kimin çaldığına bile bakmaksızın açar olduk. ama yine de komşumda böyle bir cihazın var olduğunu bilsem güvenlik açısından rahatsız hissederdim.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arduino ile Diafon Düğme Basma Uygulaması

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.