5.00 / 1 oy

Arduino'da yavaş yavaş yanıp sönen led ışık hazırlamak

Arduino'da led ışık yakıp söndürme örneğini zaten paylaşmıştım ama bu örnekte led tam olarak (tüm gücüyle) yanıp tamamen sönerek çalışıyordu. Şimdi ise fade in efekti ile yanıp fade out efekti ile sönen bir led ışık için gerekli kodları yazacağız. Arduino'da Serial Monitor Kullanımı konusunda paylaştığım örneği çıktı olarak görebilmek için bu örneği hazırlamaya karar verdim. bir değişkenin değerini 0'dan 255'e artırıp tekrar 0'a indirerek ve her bir döngü sonuna 20 milisaniye delay koyarak aşağıdaki gibi bir görsel elde edeceğiz.

arduino led fade in fade out

İlk olarak led ışığı hangi derecede yakmak istediğimizi belirlemek istiyorsak anologWrite kullanmamız gerekiyor, bu yüzden Arduino üzerinde seçeceğimiz pin için pwm destekleyen bir pin olması gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra 0 ile 255 değerleri arasında bir şiddette led ışığı yakmak için aşağıdaki gibi bir kod kullanacağız:

analogWrite(led, i);

i değişkeni bir tamsayı ve 0 ile 255 arasında değerler alacak. Ancak ledin parlaklık seviyesindeki değişimi daha net olarak görebilmek için birer birer artıp azalan değerler yerine beşer beşer artıp azalan bir döngü kullanacağız ve döngü değerlerimizi kontrol edebilmek için de serial monitör özelliğini aktif hale getireceğiz.

Kodlar:

int led = 9;

void setup()
{
 pinMode(led, OUTPUT);
 Serial.begin(9600);
}

void loop()
{
 int i;
 
 for (i=5; i<=255; i=i+5)
 {
  
 	analogWrite(led, i);
  Serial.println(i);
  delay(20);
 }
 
 for (i=250; i>=0; i=i-5)
  {
 	analogWrite(led, i);
  Serial.println(i);
  delay(20);
 }
 
}

 

mr. faruk

11.05.2020 15:16

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arduino'da yavaş yavaş yanıp sönen led ışık hazırlamak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.