5.00 / 1 oy

Thingspeak.com nedir ve nasıl kullanılır?

Arduino'ya henüz yeniyim ve kendi öğrendiğim uygulamaları da pekiştirebilmek için buradan paylaşıyorum, en iyi öğrenme yolu öğretmeye çalışmaktır ve bu yöntem en azından bende işe yarıyor diyebilirim :) Bir yandan da tüm kodları ve devre tasarımları ile hazırladığım uygulamaları da buradan paylaşmış oluyorum ve okuyan kişilere fayda sağladığımı umuyorum.

İnternete bağlı cihazların birbirleri ile haberleşmesi konusu son zamanlarda çok moda, hatta bir süre önce IOTA alt coin'i dünyada gündem olmayı bile başarmıştı ama gerisi gelmedi. Nesnelerin interneti (Internet of Things/IOT) gerçekten nerelere varabileceği muamma bir teknoloji potansiyeli ve ucundan bile olsa girmek heyecan veriyor. Benim kendi hazırladığım uygulamalarda sensörlerle (sıcaklık, nem, ışık, hareket vb) ölçtüğüm değerleri internet üzerinden wi-fi modülü kullanarak telefonuma gönderirken çektiğim çileleri de minimuma indirmiş oluyor çünkü ESP-8266 wi-fi modülü evdeki modeme bağlandığında ve siz de evde olduğunuzda aynı modem üzerinden haberleşme sağlayabiliyorsunuz ama evden çıktığınızda wi-fi kapsamının dışında olunca bu bağlantı sabit ip de olmayınca kopmuş oluyor. thingspeak.com ise ücretsiz olarak hem arduino sensörleri ile okuduğunuz değerleri yazmaya, hem de yazdığınız değerleri telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan tekrar görebilmenize ve okuyabilmenize imkan tanıyan bir platform. API için kanal oluşturuyorsunuz ve sadece sizin bildiğiniz şifreler ile (API key) verilerinizi grafik üzerinde takip edebiliyorsunuz. Evinde IOT projeleri hazırlamakta olup da modem sınırına takılanlar için mükemmel bir servis. Alternatifi varsa da haberim yok ancak kullanan ve beğenen birisi olarak tavsiye ederim.

mr. faruk

05.05.2020 19:39

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Thingspeak.com nedir ve nasıl kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.