5.00 / 1 oy

Arduino'da Serial Monitor Kullanımı

Arduino ile yaptığımız uygulamalarda girdi ve çıktıların arka plandaki değerlerini görebilmek amacıyla kullandığımız terminal ve konsol yapısına serial monitor (seri monitör) adı veriliyor. Aslında daha önce Arduino'da potansiyometre ile ölçüm yapma örneğinde de seri monitör üzerinden potansiyometre değerlerini kontrol ettiğimiz bir örnek hazırlamıştık ama başka örneklerin içinde kaybolmadan Arduino'da seri monitör (serial monitor) kullanımı ile ilgili sade ve açıklayıcı bir kullanım örneği hazırlamak istedim.

Arduino kodları daha önce hazırladığımız örneklerde gördüğümüz gibi iki bloktan oluşuyor, bu bloklardan ilki Arduino başladığında çalıştırılacak olan kodlar (setup metodu) diğeri ise çalışmaya devam ettiği sürece çalışacak kodlar (loop metodu). Şimdi loop metodunda arka planda bir sayaç tanımlayalım ve sayaç değerlerinin değişimini seri monitör (serial monitor) üzerinde görüntüleyelim. Değişkenlerin de hem setup hem de loop metodlarında geçerli olabilmesi için global değişkenler kullanalım.

Örnek: Başlangıçta 0 değeri alarak başlayan, sonra 1'den 255'e, 255'e ulaşınca da tekrar 1'e artıp azalan bir değişken tanılmayın ve değişkenin değerlerini her satırda 5 ve katları ile son bulacak şekilde yazdırın.

İpucu: Arduino'da seri monitör (serial monitor) kullanırken aynı satırda çıktı almak için Serial.print(" ") satır atlayarak çıktı almak için de Serial.print(" ") kodları kullanılır. Kodlarda kullanmamız gereken bir diğer ifade de kalan bulmamızı sağlayacak olan mod ifadesidir ve yüzde (%) işareti ile Arduino'da bir sayının başka bir sayıya bölümünden kalan değeri bulabiliriz.

Kodlar:

int led = 9;
int sayac=0;

void setup()
{
 Serial.begin(9600);
}

void loop()
{
 
 for (sayac=1; sayac<=255; sayac++)
 {
  Serial.print(sayac);
  Serial.print(" ");
  
  if (sayac%5==0)
  	Serial.println(" ");
  
  delay(5);
 }
 
 for (sayac=255; sayac>=1; sayac--)
 {
  Serial.print(sayac);
  Serial.print(" ");
  
  if (sayac%5==0)
  	Serial.println(" ");
  
  delay(5);
 }
}

 

arduino serial monitor

mr. faruk

11.05.2020 13:49

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arduino'da Serial Monitor Kullanımı

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.