5.00 / 1 oy

Arabalarda Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Arabaların akülerinin neden bittiği ve aküsü biten araçları kurtarabilmek için neler yapılabileceğini şu yazıda paylaşmıştım bkz: Aküsü Biten Arabanın Camları Nasıl Kapatılır?. Aküsü biten aracınızı kurtarmanın yollarından birisi, aküsü sağlam herhangi bir arabadan akü beslemesi (akü takviyesi) yapmaktır. Bu işlem için akü takviye kablonuz olması gerektiğini tekrar hatırlatarak arabalarda akü takviyesi işleminin nasıl yapılabileceğini adım adım anlatıyorum.

Not: Akünün bitip bitmediğinden emin olabilmek için şu yazıdan da faydalanabilirsiniz bkz: Multimetre (Avometre) ile Akü Ölçümü Nasıl Yapılır?

Uyarı: Akü takviyesi yapacağınız araç ile aküsü biten aracın akülerinin amper değerlerinin birbiri ile aynı ya da yakın olması gerekir.

1. Adım: Araçları burun buruna yaklaştırın, amacımız kabloların bir aracın aküsünden diğer aracın aküsüne ulaşabilmesini sağlamak. Arabaları birbirine çarpmamaya dikkat ederek iyice yaklaştırdıktan sonra kaputlarını açın ve motorlarını kapatın. Bu esnada sadece tek bir araç hareket edebildiği için aküsü dolu araba, aküsü boş arabaya önden yanaşacak ve sonra motoru kapanacaktır.

2. Adım: Akü takviye kablonuzun iki tarafında da timsah ağızlı ikişer uç bulunmaktadır. Akünün de iki kutbu vardır ve birisi kırmızı (artı kutup), diğeri de siyah (eksi kutup) renklidir. Renklerini kirden tozdan göremiyorsanız bile eksi ile artı yazılarını mutlaka gözünüzle gördükten sonra akü takviyesi işlemini yapın, çünkü kabloyu kutuplara ters bağlamanız büyük problemlere ve araçta kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu esnada akü kutuplarına da çıplak elle ya da iletken bir cisim aracılığıyla dokunmamaya çok dikkat edin. Son olarak kullandığınız akü takviye kablosunda da plastiğinde herhangi bir erime, kusur, delik ya da deformasyon var mı diye mutlaka kontrol edin.

3. Adım: Her iki araçta da akü takviye kablolarının pozitif (kırmızı) ağızlarını araçların pozitif kutuplarına; negatif (siyah) ağızlarını da araçların negatif kutuplarına bağladığınıza emin olun. Bu işlemi yaparken önce aküsü boş arabanın kablolarını bağlayın, sonrasında da ikinci aracın (aküsü dolu olan ve besleme yapacak olan araba) aküsünün kablolarını bağlayın.

Önemli Uyarı: İlk aracın kabloları bağlanması esnasında ikinci bir kişinin yardımı gerekiyor. İlk aracın kabloları takılırken ikinci kişi diğer araca takılacak kabloları elinde birbirine değdirmeden beklemeli, ilk aracın akü takviye kabloları bağlandıktan sonra da yine kabloları birbirine değdirmemeye dikkat ederek ikinci araca takmalıdır.

4. Adım: Kablolama işleminin doğru yapıldığından emin olduktan sona aküsü dolu olan aracı çalıştırın. Aracın aküyü şarj etmesi için de 2000 devir civarında gaz vererek 2-3 dakika bu şekilde bekleyin. Sonra aküsü boş olan araca geçerek onu da çalıştırıyoruz ve hafif gaz vererek aracın aküsünün şarj olmasını sağlıyoruz.

Önemli Uyarı 2: Araçlardan akü takviye kablolarını sökerken de yanınızda size yardımcı olacak birisinin olması ve kabloların kutuplarının (uçlarının) birbiri ile temas ettirilmemesi çok önemli.

halukgta

06.11.2020 12:54

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 27 Eylül 2021 09:12
    3

    ne olur ne olmaz diye bagaja bir adet akü takviye kablosu koyup olası bir lazım olması durumunda panik olmayayım diyorum ama akü takviye kablolarının fiyatları bile birbirleri ile karşılaştırıldılarında çok değişken. acaba fazla para verip daha kaliteli bir akü takviye kablosu almaya gerek var mı yoksa en ucuzu da olsa herhangi bir sakatlık çıkartmadan iş görebilir mi?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arabalarda Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.