5.00 / 1 oy

And Justice for All Albümünde Bas Gitar Var Mı?

...And Justice for All albümü Metallica'nın 25 Ağustos 1988 tarihinde satışa çıkan 4. stüdyo albümüdür ancak bu albümün grubun kariyeri açısından farklı bir önemi var, bu da Metallica'nın önceki albümlerinde baslarını çalan Cliff Burton olmaksızın hazırladıkları ilk albüm olması. ...And Justice for All albümü ile birlikte basta Jason Newsted gruba dahil olmuştur ve 2001 yılına kadar da grupta kalmıştır. Ancak Metallica hayranları için And Justice for All albümünün farklı bir özelliği vardır, bu da basların neredeyse yok denecek kadar kısık olması.

Loudwire youtube kanalında Metallica'nın mix'lerini yapan Steve Thompson'ın röportajına denk gelince bu merakımı gidermiş oldum. Röportajda And Justice For All albümünün kayıtlarında yaşananları anlatan Steve Thompson, kayıt öncesi Lars Ulrich'in davul akorunun nasıl olmasını istediği konusunda çok titiz olduğunu ve akorların tamamlanıp Lars Ulrich'in işte budur dediği davul tonlarının b*k gibi olduğunu söylüyor :)

Asıl merak konusu olan bas kayıtları ise Jason Newsted tarafından kusursuz olarak çalınmış ancak grupta söz sahibi olan Lars Ulrich, seslerin mix'lenmesi aşamasında bas seslerinin zar zor duyulabilir seviyeye kadar kısılmasını istemiş. Sonuç olarak albüm, bas gitar var mı yok mu denecek kadar kısık bir mix'leme ile yayınlanmış. Asıl komik olan hikaye ise yıllar sonra Lars Ulrich, Steve Thompson ile karşılaştığında "Justice kayıtlarında neden bas gitar yok" diye sorması olmuş :)

Loudwire'da Jason Newsted'ın 2013 yılında And Justice for All albümünü dinlediği ve yorumladığı bir video daha var. Bir çocuğun kendisine bas kayıtlarını tekrar mix'lerek "And Jason For All" adını verdiği bir albüm olarak hediye ettiğini ve albümün olması gerektiği gibi olmadığını anlatıyor.

Son olarak youtube'da The Bass Channel isimli kanalda albümün üzerine bas gitar çalınarak hazırlanmış bir versiyonu bulunuyor, kesinlikle albümü sevenlerin açıp sonuna kadar dinlemelerini tavsiye ediyorum.

kuandık

02.09.2020 00:57

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
And Justice for All Albümünde Bas Gitar Var Mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.