5.00 / 1 oy

The Spoon Lady Gibi Kaşık Çalmak

Chris Rodrigues ile birlikte Angels in Heaven parçasını youtube'da dinlediğimde ilk kez görmüştüm bu ablayı, youtube kanalının adı Abby the Spoon Lady olarak geçiyor, internette ise kısaca spoon lady (kaşık hanım) olarak tanınıyor. Ritm konusunda inanılmaz bir yaratıcılığı var ve kendinü tüm dünyaya tanıtan bu videoda kullandığı ekipman da iki adet kaşık (bildiğimiz çorba kaşığı). Hani bizde kaşık oyunu oynamak için özel tahta kaşıklar falan vardır ya, hiç alakası yok, bildiğimiz metal kaşık.

Spoon Lady, iki adet kaşığı bir yandan mükemmel bir müzik enstrümanı olarak kullanırken bir yandan da çok zarif bir hareket ve dans görseli sunuyor elleri ve kollarıyla. Yaşının olduça ileri olduğunu tahmin ediyorum kendisinin ama belli ki müzikten hiç kopmamış ve çalabildiği başka enstrümanlar da var.

Spoon Lady gibi az bilinen sanatları icra eden kişiler, bizdeki şoparlar gibi enstrümanlarına çok hakim olan ama kırsal kesimde yaşamanın da etkisiyle enstrümanları ile çok uzun zamanlar geçiriyorlar. Biz hızlandırılmış kurslar ile 2 saatte virtüöz olma hayalleri kurarken bu insanlar hafyalarca aylarca iki adet kaşıkla pratilk yapıyor ve kendi ürettikleri enstrümanları nasıl çalabileceklerini kendileri buluyorlar. Folk müzik kültüründe de daha az teknoloji olduğunu düşünülürse oraların da kırsal müziği aslında bir bakıma bu olmuş oluyor.

Spoon Lady'nin kaşık çalarak yapmakta olduğu ritm müziğinin bir adı var mıdır diye sormak için bu soruyu açıyorum ben. Kendi eleştirdiğim şeyi kendim yapıyor gibi olacağım farkındayım ama kaşıklarla böyle eğlenceli ritmler üretebilmeyi ben de denemek istiyorum.

Nazan Hepcan

14.09.2020 11:22

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
The Spoon Lady Gibi Kaşık Çalmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.