5.00 / 1 oy

AMD Ryzen 7 mi Intel Core i7 mi daha mantıklı?

Hayatımda hiç AMD kullanmadım ama AMD'nin teknolojik olarak ne seviyelere geldiğini de internetten az biraz biliyorum ve intel'in ne derece eşdeğer bir rakibi olduğunun da farkındayım. İyi bir notebook almak gibi bir düşüncem var ve amacım da bu notebook'u en az 6-7 yıl kullanmak. Kullanmak derken kıt kanaat takılarak bir şeyleri açmaya çalışmak ya da düşük ayarlarda bilgisayar zorlanmasın diye tasarruf yapmaktan bahsetmiyorum. Mümkünse en az 6-7 yıl boyunca film mi lzleyeceğim ya da çok sayıda yüklü program mı çalıştıracağım, hepsi cayır cayır hiçbir sorun olmadan çalışsın istiyorum. Bunun için de işlemci seçiminin çok önemli olduğunun farkındayım. Oyun oynamak gibi bir düşüncem yok, bu yüzden ekran kartına fazla para harcamayı düşünmüyorum. Ama ekran kartı da sağlam bir notebook alırsam belki ne oyunlar çıkmış bir bakayım diye göz ucuyla bakmak isteyebilirim de :)

Uzun ömürlü ve performansını kaybetmeyecek bir işlemci olması açısından sizce Ryzen 7 mi almak daha mantıklı i7 mi? Ya da Ryzen 7 işlemcilerin karşılığı i7 midir?

Not: Satın alacağım bilgisayar birçok bileşenden oluşacağı için belki işlemci çok canavar olur ama hard disk ya da anakart yolda bırakır, bunu ben de öngöremem. Bilgisayarların bile dönem dönem kasalarında kronik sorunlar olabilyor. Bu sorunların farkındayım ve önden tümünü öngörebilmenin imkansız olduğunu da biliyorum. Ama git Apple marka bilgisayar al ya da o paraya Macbook alırım ben demeyin. Amacım güçlü bir işlemcisi olan bir bilgisayar almak ve bunun Apple marka bilgisayarlardaki i7 işlemcilerin fiyatları neredeyse iki katı.

ypabuccu

22.12.2020 05:00

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
AMD Ryzen 7 mi Intel Core i7 mi daha mantıklı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.