5.00 / 1 oy

Alkol buzluğa konur mu?

Artık yaz geldiği için dolaba bol miktarda soğuk su depolama sezonu da açılmış bulunuyor, çünkü normal su içtiğimde susuzluk ihtiyacımı giderdiğini bile hissedemiyorum. Ama dolapta yıllardır içilmeyen vodka, jagermeister ve benzeri alkollü içecekler gereksiz yer kapladıkları için aklıma süper bir fikir geldi.

Bildiğimiz gibi alkolün donma noktası -114 derece, yani su gibi 0 derece donmuyorlar. Alkollü içkiler de içerdikleri alkol oranına bağlı olarak yine 0 ile -114 derece arasında bir noktada donmuş olacaklar. Peki dolaptaki içkileri nasıl olsa donmayacakları için buzdolabı yerine deep freeze'de (buzluk) saklamanın bir sakıncası var mu? Burada içkiler donar mı diye sormuyorum zaten donmaz ama aklıma gelmeyen başka bir sorun olabilir mi?

 

Editör editi: sitede daha önce paylaşılan benzer içerikler için;

bkz: Tadı güzel alkollü içki var mı?

bkz: Metil alkol testi evde nasıl yapılır?

bkz: Alkol bozulur mu?

bkz: Kahveye katılabilecek tatlı alkol tavsiyesi

bkz: Viski kokteyli tavsiyeleri

bkz: Meyveli şarap tavsiyesi

wanted2

21.05.2021 12:18

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 21 Mayıs 2021 13:53
    16

    aslında jagermeister gibi içkileri dolaba koymanıza zaten gerek yok, satıldıkları yerlerde de zaten oda sıcaklığında saklanırlar. ama buzluğa koyarsanız da bir terslik olacağını sanmıyorum.

  • 30 Eylül 2021 00:07
    2

    alkol buzlukta donar mı derseniz, hayır donmaz. ama alkol buzluğa konmalı mıdır diye soruyu değiştirdiğimizde cevabı da hayır olmalıdır. her alkolün farklı bir içilme kültürü vardır. mesela buzluktan çıkarttığınız viskiyi viski seven birisine verirseniz içmez, daha da kötüsü adamın oda sıcaklığında duran viskisini buzluğa koyarsanız muhtemelen kaçmaya başlamanızda fayda vardır.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Alkol buzluğa konur mu?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.