5.00 / 1 oy

Prefabrik ev kurma maliyetleri nelerdir?

Süreci deneyimlemiş kişilerden paylaşmasını rica ettiğim bilgi, arsa alındıktan sonra üzerine prefabrik bir ev yapabilmek için adım adım neler gerektiği. Başımıza neler gelebilir, kara yağmura karşı önlem almaya gerek var mı, subasman maliyetleri, ısıtma soğutma gereksinimleri gibi konularda başınızdan geçenleri paylaşabilir misiniz?

tolgatolgar

20.05.2019 00:07

Bu soru 5 kez yanıtlandı.

 • 23 Mayıs 2019 08:13
  25

  Prefabrik ev kurmak isteyince sanki arsayı alıp üzerine hazır evi koymak yeterli sanılıyor ama kazın ayağı maalesef öyle değil. 2019 yılı 80 metre kare bir alan için güncel maliyet rakamlarını yazıyorum:

  subasman maliyeti: 22.000 TL (perde beton sistemi)

  belediye ruhsatı: belediyenize sorunuz

  foseptik çukuru açtırmak: 10.000 TL

  Bunların haricinde elektrik ve su abonelikleri, arsanın etrafını çevirme, girişine kapı yaptırma, arsanın durumuna göre hafriyat işleri ve kepçe gibi iş makinelerinin kiralanması, operatörlerinin ödemeleri gibi ilave harcamalar da çıkacak. 100.000 TL'den aşağı (arsa hariç) çıkmak çok zor anlayacağınız. Bütçeniz, zamanınız ve enerjiniz yoksa hiç başlamayın derim.

 • 23 Mayıs 2019 22:43
  21

  ustalara para verince hiç de onlara iyilik yapmış olmuyorsunuz haberiniz olsun, nazar mı deyiyor nedir bir anda tanıdıkları akrabaları falan ölmeye başlıyor. Ne zaman aramanız gerekse telefoonu açmıyor, sonra sorunca cenazede olduğunu söylüyor. ne zaman düzeltmesi gereken bir şey olsa haftalık programının çoğunda yine bir yakınları ölmüş olduğu için o günlerde gelemeyeceğini söylüyor. gelecek ay gel dediğimde gelecek ay amcam ölecek gelemem diyen usta gördüm ben, bu yüzden parasının bir kısmını işlerin mükemmel olarak tamamlandığından emin oluncaya kadar vermeyin ki ustaların da akrabaları boşu boşuna ölmesinler.

 • 23 Mayıs 2019 17:33
  9

  paranız ve zamanınız olsa da ustalarla anlaşmak çok yorucu bir süreç. eğer istisnai bir ustayla ya da ekiple anlaşmadıysanız hiçbir işi olması gerektiği gibi değil, oldu mu oldu, kapı kapanıyor mu kapanıyor mantığı ile yaparlar. uyarınca alınırlar, uyarmasanız içine ederler, bu yüzden ustalarla anlaşabilir bir yapınız yoksa mutlaka bir tanıdığınızdan yardım isteyin. siz yılların birikimini harcayarak hayallerinizi gerçekleştirmek için o evi yaptırıyorsunuzdur ama bu usta için sadece bitince parasını alıp gideceği bir iştir, yani önemli olan bitmesidir. Parasını da en başından sakın peşin vermeyin, yoksa iyilik yaptım sanırken sonunda mağdur olursunuz.

 • 10 Ağustos 2020 03:41
  7

  Aslında maliyetten çok izin almanız gerekiyor mu onu öğrenmeniz gerekiyor. yani tarım arazisine mi yapacaksınız yoksa arsaya mı? kaç mere kare olacak gibi soruların cevaplarını bulmanızı öneririm. 

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Prefabrik ev kurma maliyetleri nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.