5.00 / 1 oy

Aklimatizasyon Nedir?

Alpinizm Nedir? yazısında biraz bahsettim ama bu konuda referans verebilmek için aklimatizasyon konusunda kısa bir yazı hazırlamak istedim. Özellikle dağcılık ve tırmanış sporlarında rakım değişiklikleri belirli bir seviyenin üzerinde olduğunda (örneğin 5000 metreden 6000 metreye tırmanırken) oksijen seviyesi gibi değişimlere vücudu alıştırmak gereklidir. Ancak aslında aklimatizasyon, sadece spor ve tırmanış ile ilgili bir terim değildir ve bir canlının herhangi yeni bir ortama alışma süreci anlamına gelmektedir. Bu anlamıyla bushcraft (bkz: Bushcraft Nedir?) etkinliklerinde bile aklimatizasyondan bahsedebiliriz.

Yabancı kaynaklarda tırmanış sporlarında irtifa hastalığından (dağ hastalığı) korunmak için yapılması gereken bu alıştırma sürecine acclimatization ya da dolaylı çevirisi ile iklimlendirme de denilmektedir. Bu eylem, basınç ve oksijen değişikliklerini birden gerçekleştirmek yerine vücudu alıştıra alıştıra yapmak şeklinde uygulanmaktadır. Özellikle aktif olarak tırmanış sporları ile ilgilenmeyen ve hatta neredeyse hiç spor yapmayan kişilerde oksijen tutma kapasiteleri çok az olduğu için ani oksijen değişimleri vücutlarında ciddi tehlikeler oluşturabilir. Tırmanış sporlarında da yükseklik arttıkça oksijen miktarının azaldığını düşünürsek büyük irtifa değişikliklerinde bu farklılığın vücut üzerindeki etkisi daha da fazla olacaktır. Hele bir de 7000-8000 metre üzerinde yüksekliklerden bahsediyorsak artık bu seviyelerdeki oksijen miktarı profesyonel sporcuları bile zorlayacak seviyelerde düşmektedir ve bu seviyelerde fazla zaman geçirmek herkes için risklidir. Dolayısıyla ana kamp yerlerinin 5000 metre seviyelerinde olması ve yüksek irtifalı tırmanışların da vücudu aklimatize etmeden yapılmaması gerekir. Yoksa 

kajmer42

20.12.2020 08:04

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Aklimatizasyon Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.