5.00 / 1 oy

200'ün %37'si Kaçtır Sorusunun Cevabı Nedir?

Zeka soruları, bulmacalar ve benzeri beyinsel aktiviteleri seven birisi olarak 200'ün %37'si kaçtır sorusunu gördüğümde hemen ilgili röportajı izledim ve insanların matematiğe bu kadar uzak olabildiklerine büyük bir şaşkılıkla tanık oldum. Ben de acaba kendi çevremdeki arkadaşlarım ve akrabalarım bu soruya nasıl yanıt verirler diye whatsapp'tan yaklaşık 20 kişiye sordum. Sonuç olarak kendi çevremdeki hemen doğru yanıt verme oranı da %25'lerde kalınca durumun vahametinin iyice farkında vardım.

Öncelikle sorunun çözümünü ve cevabını söyleyeyim. 200'ün %37'sini bulmak için en pratik yol 100'ün %37'sini bulmak ve bu değeri de iki ile çarpmaktır. 100'ün %37'si zaten yüzde 37 olduğuna göre 37'dir. 200'ün %37'si ise iki tane 37, yani 74 eder.

Bu soruya %33 olsa 3'e bölerdim ama 37 olduğu için hesaplanması mümkün değil gibi cevaplar veren kişiler bile bence iyi kötü yüzdelik işlemlerin temel mantığını kavramışlar demektir. Ama soruya o kadar anlamsız cevaplar verilmiş ki eğitim sistemimize mi kızayım insanların kafalarını çalıştırmaya üşenmelerine mi bilemedim..

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Beyin Yakan Zeka Soruları

bkz: 3 Bant Bilardo Tek Istakada Sayı Rekoru Kaçtır?

bkz: Yapay zekanın sona erdireceği meslekler nelerdir?

bkz: Yapay zekanın insandan daha iyi yapamayacağı meslekler nelerdir?

bkz: Metil alkol testi evde nasıl yapılır?

bkz: Sıfır Faktöriyel Neden Sıfırdır?

S.Uluçay

16.05.2021 18:15

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
200'ün %37'si Kaçtır Sorusunun Cevabı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.