5.00 / 1 oy

3 Bant Bilardo Tek Istakada Sayı Rekoru Kaçtır?

Bilardo oynayanlar bilirler, bazen bir maçta kazanmaktan ya da kaybetmekten çok, bir elde en fazla kaç sayı alabildiğiniz daha çok keyif verir. Örneğin karambol ornarken sotelerden ya da serilerden ardı arkasına yüzlerce sayı alabilen insanlar görmüşüzdür. Ama üç bant gibi çok daha karmaşık üç top bilardo oyunlarında arka arkaya birkaç sayı alabilmek bile çok zordur. Peki Türkiye'de ve dünyada bir ıstakada üç bant bilardo oynarken bir sporcu en fazla kaç sayı almış olabilir?

Üç bant bilardoda aslında rekorlar, kaç ıstakada oyunun tamamlandığı şeklinde tutulurlar. Örneğin turnuvalarda 30 sayı üzerinden yapılan müsabakalarda sporcuların kaç ıstakada 30 sayı aldıkları üzerinden ıstaka başına ortalama sayıları hesaplanır ve rekorlar da ortalama sayı üzerinden tutulur. Ben de bir bilardosever olarak internetten yaptığım araştırmalar sonucunda 30 sayıya en az ıstakada ulaşan sporcumuzun Tayfun Taşdemir olduğunu ve 30 sayıyı 4 ıstakada tamamlayarak ıstaka başı ortalama 7.5 sayı çektiğini öğrendim. Bir diğer haberde de Semih Saygıner'in 6 ıstakada 40 sayı çektiği ve bunun da bir dünya rekoru olduğu bilgisi mevcut.

Tek ıstakada hiç hata yapmadan arka arkaya sayı alma rekoru ise youtube'da bir video'da iddia edildiğine göre antrenman esnasında arka arkaya 32 sayı alan bir Çinli bilardocuya (Nguyễn Phương Cầm) ait. 3 bant bilardoda en yüksek seri de internette görebildiğim kadarıyla bu. Turnuvalarda ise tek ıstakada 28 sayı çekebilen Raymond  “Mr. 100” Ceulemans en yüksek seriye sahip bilardocu ünvanını taşıyor. Bir diğer ilginç not ise efsane bilardoculardan olan Ceulemans'in bugün 83 yaşında olması.

roni

06.12.2020 22:15

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 13 Ocak 2022 02:27
  • 13 Ocak 2022 00:24
    0

    Semih Saygıner'in dünya şampiyonluğu maçında ve turnuvanın diğer maçlarında her ıstakada neredeyse en az 4-5 sayı altığını gördükten sonra oynamadan sadece izlemeye karar verdim artık ben

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
3 Bant Bilardo Tek Istakada Sayı Rekoru Kaçtır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.