5.00 / 1 oy

Youtube kanalı fikirleri buraya

Bir soru başlığı daha açarak internet üzerinden üretkenlil yapmak isteyenler için katkıda bulunmak istedim. Kendi tespitlerimegöre youtube'da var olmak için çeşitli yollardan bazıları:

- İçerik üretmeden mevcut içerikler için filtreleme görevi gören bir kanal açmak (en iyi korku filmleri ya da inanılmaz gitar soloları vs)

- İçerik üretmek isteyen ama kimliğini paylaşmak istemeyen kişiler (yüzüm görünmesin ama gamer olarak kanalım tutsun ya da gitar dersi vereyim ama yüzümü göstermeyeyim gibi)

- İçerik üretmekten çok kendini göstermek isteyenler, tanınırlık öncelikli öneme sahip diyenler

- Başkalarının hikayelerini videolaştırarak içerik üretenler (belgesel ya da söyleşi tadında)

- Nasıl yapılır videoları

- Ürün tanıtım videoları

Farklı videolardan içerik alıp paylaşacak ya da müziklerini youtube dışından edinecek arkadaşların telif hakları konusunda çok titiz olmaları gerekiyor, youtube'un kendi içinde zaten bir denetleyici bulunuyor ve siz olası lisanslı bir içeriği alıp paylaştığınızda youtube hemen size bir uyarı gönderiyor. Bu uyarıları takip etmek ve kimseyle davalık olmamaya özen göstermek gerek.

yemenuss

07.05.2019 11:24

Bu soru 14 kez yanıtlandı.

 • 18 Haziran 2019 02:16
  19

  Çok istisnai alanlarda halen yeterli içerik üretilmemiş bakir konular var ve kaliteli bir prodüksiyon ile geniş kitlelerce ilgi görebilecek konular bunlar. Örneğin koleksiyonculuk konusunda youtube'da halen çok fazla kaynak yok. Spesifik konuların az sayıdaki uzmanı ya da koleksiyoncusu youtube ile yakından uzaktan ilgisi olmayan insanlar oldukları için bu insanlara ulaşmak ve röportaj ayarlamak gerekiyor, onlar da ankatmaya açlar çünkü.

  Reaksiyon videoları da globalde çok ilgi görüyor ama adamlar hakkıyla güzel konularda güzel videolar çekiyor. Bizde ise kızların yanına gidip gaz çıkardım bakın ne yaptılar gibi içi boş ve tiyatro olduğu her halinden belli liseli videolarından daha kaliteli bir reaksiyon videosu bulmak neredeyse imkansız

 • 2 Temmuz 2019 13:25
  14

  Popüler yazılımların beta sürümlerini test etmek ve yeni eklenecek olan özelliklerini hem duyurup hem de test etmek de benzer şekilde ilgi çekecek bir konu olur. Benzer şekilde çıkacak olan oyunların da demo sürümleri ile ilgili ilk izlenimler paylaşılabilir.

  Programların açıkları ve bu açıklardan neler yapılabileceği de telif ve kullanım hakları çerçevesinde bir kanal fikri olabilir. Böylece hem izlenme almış olursunuz hem de programlar sistem açıkları için belki size inceleme talebi bile gönderebilirler.

  Oyunlar için Türkçe içerik üretip gameplay'lerini bu şekilde youtube'dan paylaşmak da youtube gamer'ları için ilgi çekici bir konu olur. Üstelik oyunları almadan sadece youtube'dan baştan sonra siingle player oynanışlarını izleyen bir kitle var, bu kitle için de özgünlleştirme aracı olarak bu Türkçe altyazı ya da ses paketleri sayesinde daha özgün oyun içerikleri üretilebilir.

  Bir çok oyun da artık seriye bağladığı için geçmişlerini paylaşmak, tarihlerini hem oyun geliştirmeci olarak hem de oyun hikayeleri olarak anlatmak yine güzel bir kanal konusu olabilir. Street Fighter'dan Mortal Kombat'a, God of War'dan Grand Theft Auto'ya kadar inanılmaz sayıda içerik konusu var bu alanda. Ayrıca eski oyunların speed run'ları da yapılabilir.

 • 2 Temmuz 2019 11:51
  13

  yabancıların çantamda ne eşyalar var videoları bizde halen pek yapılmıyor. Örneğin teknoloji meraklıları için programcıların notebook çantaları için yaptıkları satın alma tercihleri ve çantalarının içindeki eşyalar çok ciddi ilgi çeker. Benzer şekilde iş kadınlarının günlük omuz çantaları, kullandıkları makyaj malzemeleri falan inanılmaz izlenir. Hatta kanal tutarsa kendi fenomenlerini bile yaratabilir.

 • 28 Eylül 2021 00:56
  7

  bence her türlü alanda insanlar kendilerini göstermeye ve konuşmaya bayılıyorlar, hele bir de kendilerine bir konuda uzman sıfatı ile övgüler yağdırıldıktan sonra keyifleri tavan yapıyor ve saatlerce konuşmaya da dünden razılar. sonra da bu videoları eşlerine dostlarına göndererek izlenme, yorum ve beğeni garantileri de var :)

  sokak röportajı konsepti biraz sakat ama "işinin profesyoneli" tadında insanlara kendilerini anlatma fırsatı sunan ve onları yağlayıp ballayıp dolduran kanalların halen çok potansiyeli var. üstelik belirli bir takipçi sayısından sonra sponsorlu sohbet fırsatları da ayağınıza gelebilir. içerik üretme derdiniz de yok, konu bulma derdiniz de yok, ekipman olarak da ışık - mikrofon - tripod - kamera yeterli.

 • 28 Eylül 2021 03:00
  2

  özellikle boş beleş tiplerin kendilerini övmelerini içeren videolar hater'lar tarafından sırf mazoşistlik olsun diye izlenebilir, sonunda dislike yer belki ama yine kanalı duyurmak için bir adımdır bu da :) insanlarda nefet ettikleri şeyleri oturup saatlerce izlemek ve kendilerini kızdırmak gibi çok enteresan bir hobi var, siyasetinden sporuna kadar bunun sayısız örneğini verebilirim.

 • 28 Eylül 2021 07:33
  2

  ben de tam tersini düşünüyorum, her kültürden ve her türlü görüşe sahip insana eşit oranda yakın olan kişiler/kanallar/mecralar her zaman herkes tarafından kabul görürler ve güvenilir bir kaynak olarak tüketilirler. bence herhangi bir alanda taraf olmayan her türlü kanal bu projelere girişebilir, ama sokak röportajı da olsa siyaset de olsa spor da olsa bir tarafa yakın olduğunu belli eden kanallar tutunamıyorlar. ben televizyonda haber izlerken bile herhangi bir siyasi partiye fazla yakın duran kanalları izlememeye çalışıyorum mesela, yoksa memleket haberleri izlemek yerine siyasi propaganda izlemiş oluyorum ki haberlerin amacı zaten bu değil.

 • 9 Nisan 2022 21:18
  0

  zor bir alan ve küfür yemeden icra etmeniz mümkün değil ama politik konularda yapılan sokak röportajları her zaman ilgi görüyor

 • 21 Mayıs 2019 07:01
  0

  yeni çıkacak fragmanları paylaşan kanalların başı teliften dolayı belaya girmiyor mu onu anlamıyorum ben de, her filmin bir prodüksiyon şirketi var, her prodüksiyon şirketinin de kendi youtube kanalı var sonuçta. merak edilen çıkacak filmlerin fragmanları da daha çıkmadan milyonlarca kez izleniyorlar, dolayısıyla yüz binlerce dolarlık bir gelir potansiyeline sahipler. böyle bir gelir potansiyeli varken tüm o fragman aramasına ilişkin yapılan aramaların kendi kanallarına düşmesi varken bu trafiği neden başka kanallarla da paylaşsınlar ki?

 • 20 Mayıs 2019 18:32
  0

  youtube telif kuralları konusunda yeterli bilgim yok, bu yüzden derleme videoların ne kadar yasal olduklarından emin değilim, eğer yasallarsa ve reklam da alınabiliyorsa bence olup olabilecek en mantıklı youtube kanal fikri derleme video hazırlamaktır. En iyileri sıralama ya da hiç bilinmeyenleri bulup paylaşma olabilir. Alan olarak da efsane futbolcuların gollerini derlemekten tutun da komikli kedi videolarını paylaşmaya kadar uçsuz bucaksız bir potansiyel var

 • 21 Mayıs 2019 20:31
  0

  zaten olan bir içeriği alıp da olduğu gibi paylaşmak eninde sonunda başınıza sıkıntı açar, zaten bu şekilde bir izlenme trafiği elde edebilmeniz de mümkün değil. örneğin komik kedilerin videolarını paylaşacaksanız (bunu yapan kanallar varmış) üzerine ufak bir dokunuş yaparak yapmak sizi özgünleştirmiş oluyor. Mesela kedileri seslendirerek mizansen katmak bu özgünleştirmeye güzel bir örnek. yapanşar o kadar kötü yapmışlar ki daha iyi yapabileceğinize eminim.

  fragmanlar konusunda da artık dünyaca yapılan yeni bir uygulama var, fragman yorumlamak. misal devam filmi olan bir fragman için "gözünüzden kaçanlar" diyerek kendini izleten binlerce video var. sonra aynı fikri filmler için de uyguluyorlar ve filmlerde anlaşılamamış olabilecek yerleri açıklamaya çalışıyorlar, olmasa bile clickbait'ten yürüyorlar

 • 21 Mayıs 2019 23:38
  0

  Ürün inceleme kanallarına imrendiğim kadar kimseye imrenmedim sanırım hayatım boyunca. 

  - insanların binlerce lira verdikleri ürünler elinize geliyor, geri istiyorlar mı derseniz bir kısmı istiyor ama bir kısmı aman beni kötüleme de al sende kalsın yeğenlerine falan verirsin diyor

  - ürünü inceleyen insnalar milyonlarca kişi tarafından izlenen tanınmış kişilere dönüşüyorlar

  - izlenme trafikleri çok yüksek ve sürekli gündemdeki ürünleri inceleyerek aslında bir nevi gündem maddesi de olmuş oluyorlar. internet siteleri de varsa inceleme detaylarını sitelerinde paylaşıp bir reklam geliri de oradan elde ediyorlar

  - sponsorluklar konusunda muhtemelen en şanslı kanal kitlesi bunlar oluyorlar çünkü reklam gelirleri konusunda en bonkör ve viral konusunda da en yaratıcı markalar yine bu gruptan çıkmış oluyor

 • 23 Mayıs 2019 04:28
  0

  Kendi ilgi duyduğunuz ve uzmanlaştığınız alanda bilgi verin, bunu yaparken de kendinizi tanıtın, hikayenizi anlatın ve yorumlar aracılığı ile insanlarla iletişim kurmaktan çekinmeyin.

  Ben okulunu okuduğu için teorik anlamda çok bilgi sahibi bir diyetisyenin kanalını takip etmektense bir kilo verme başarı hikayesi olan bir adamın ya da kadının kanalını takip etmeyi tercih ederim. Bu başarıyı ortaya koyabilmiş insanlar hem o teorik okumaları fazlasıyla yapmış oluyorlar hem de bunu gerçekleştirebilme başarı ve azmini de ortaya koyabilmiş oluyorlar. Yani böyle yapınca böyle olması lazım demek yerine ben böyle yaptım işte böyle oldum diyorlar. Hem kesin bilgi, hem de uygulanabilirliğini gösteren canlı bir motivasyon kaynağı.

  Herkesin kendi başarı hikayesi vardır bence. Kimisi fitnees, vücut geliştirme, alternatif spor alanlarında başarılıdır. Kimisi bir diksiyon kursuna gitmiştir ve konuşma becerilerini hayatını değiştirecek kadar geliştirmeyi başarmıştır, bu uyguladığı teknikleri paylaşır. Kimisi özel bir alanda muhasebecidir, uyguladığı teknikleri ve kullandığı yazılımları tanıtır. Özetle herkesin kendi uzmanlıklarını tanıtarak ve hikayesini anlatarak daha başarılı olabileceğini düşünüyorum.

   

 • 23 Mayıs 2019 23:12
  0

  işi gücü bırakıp profesyonel olarak gezi kanalı açıp bol bol gezmeye devam ederek içerik üretmeye devam etmek bence hayallerdeki çalışma şeklidir. ama sıkıcı bir anlatım şekliniz ya da burada da aha bu heykel var diyecek kadar kıt bir genel kültürünüz varsa insanlar heyecanı ve merakı severler, şurayı gezdik demek yerine aşağıdaki başlıklar daha ilgi çekici olur ve daha çok izlenme trafiği alır:

  - Başımıza gelmeyen kalmadı (ayağına iğne batmıştır)

  - Kıl payı kurtulduk (az daha otobüste ayakta kalacaktı)

  - Öyle bir şey oldu ki (pardon bu malum gazetenin klasik haber başlığıydı)

  - Arabanın altında kaldım (komiklik olsun diye duran arabanın altına girdim)

   

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Youtube kanalı fikirleri buraya

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.