5.00 / 1 oy

Yorgun Mermi Nedir?

Ne kadar bilimsel arka planı olan ya da kuramsal bir dayanağı olan bir tabir bilmiyorum ama geçen gün ana haber bültenlerinde genç bir kardeşimizin başına düşen serseri bir mermi yüzünden yorgun mermi tabirini de duymuş oldum ve merak ederek biraz araştırmaya karar verdim. tahmin edilebileceği gibi silahtan ateşlenen mermilerin hareketleri ilgili bir terim ve yükselme gücünü yitirdikten sonra düşmeye başlayan mermiler için kullanılan bir terim. Mermi, havaya ateşlendikten sonra bu ivme ve enerji ile formunu ve açısını koruyarak yukarı doğru çıkıyor ve enerjisini tükettikten sonra açısını kaybediyor ve dönerek/savrularak yere düşmeye başlıyor ve maalesef bu şekilde dönerek düşmesi sonucu düştüğü yerdeki tahribatı da daha ağır oluyor. Bu kontrolsüz düşme sürecindeki kurşun/mermi için yorgun mermi terimi kullanılıyormuş ve eğer bu şekilde merminin düştüğü yerde birisi varsa ölümcül olabilecek derecede yaralar açabiliyor.

Özellikle kırsaldaki kutlamalarda sıklıkla silahla ateş edildiği haberlerini duymak artık ilginç bile gelmiyor, ama havaya sıkılan bir merminin nereye düşeceği konusunda daha önce düşünceler yürütmüş birisi olarak bu konuda beni şaşırtan bir bilgi edinmiş oldum. 90 derece açı ile dümdüz havaya sıkılan bir mermi ivmesini yitirip yorgun mermiye dönüştüğünde rüzgarın da etkisi ile en az 300 metre karelik bir dairenin dışına düşüyor, yani nasıl olsa kimse yok diye ateş edebileceğini düşünen insanlara lütfen sıktıkları merminin en az 300 metre uzağa düşeceğini ve o uzaklıkta kimse olmadığını bilemeyeceğini söyleyin.

Kırsalda ya da şehir merkezlerinde kutlamalarda ya da hobi amaçlı olarak kontrolsüz silah kullanmanın denetiminin ve cezalarının artırılmasını diliyorum, her kör kurşunda umarım bu son olur diyorum ama asla son olmuyor, bu gidişle olacağa da benzemiyor..

alakran

13.06.2020 12:19

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 14 Haziran 2020 00:49
    2
    Ne yazık ki yorgun mermi sebebiyle yere yığılan kişilerin genellikle kalp krizi geçirdiği düşünüldüğü için yanlış müdahalede bulunuluyor. Daha doğrusu sağlık ekipleri zaman kaybetmiş oluyor. Etrafta silah sesi duyulmadığı için mermi sebebi ile yaralanma ilk etapta akla gelmiyor.
  • 8 Aralık 2020 23:30
    0

    ne kadar düğünlerde kutlamalarda havaya ateş etmeyin, silah, tabanca, tüfek kullanmayın dense de magandalar  bunu bir marifet olarak görüp yine de yapıyor. Sonrası ise malum o kadar masum can ya kaybediliyor ya da sakat kalıyor ve hayata küsüyor. Değer mi peki tüm bunlara birkaç dakikalık keyif için tabii ne kadar keyif denebilirse!

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yorgun Mermi Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.