5.00 / 1 oy

Wordpress'te yazıya PDF olarak yazdırma butonu eklemek

Wordpress ile geliştirdiğiniz internet sitesinde sayfalara, yazılara vb. içeriklere PDF olarak yazdır özelliği eklemek için tercih edebileceğiniz birkaç yöntem var. Kendi adıma tüm bu yöntemleri uzun uzadıya denemekle zaman kaybetmiş birisi olarak size tavsiyede bulunmak amacıyla bu başlığı açıyorum.

Wordpress içerisinde bildiğiniz gibi eğer bir yazılım geliştiricisi iseniz php ya da javascript gibi kodlama dilleri ile sunucu ya da tarayıcı üzerinde kendi geliştirmelerinizi yapabilmeniz mümkün. Ancak benim gibi kod yazmayı bilmeyen ve sadece gördüğü kodları çat pat yer değiştirerek günü kurtarmaya çalışan birisi iseniz wordpress içindeki eklentilere (plugin) mutaçsınız demektir. Plugin çeşitliliği konusunda bugün aklınıza gelebilecek hemen her ek site özelliği için onlarca plugin hazırlanmış durumda, ama bu plugin'lerin bir kısmı ücretsiz, bir kısmı ise ücretli ve ücretsiz olan plugin'lerin de en faydalı ve aradığınız özellikleri maalesef ücretli versiyonlarda yer alıyor. Eskiden bir kere satın aldıktan sonra istediğiniz kadar kullanabildiğiniz plugin'ler vardı ama artık plugin geliştiricileri de düzenli (aylık, yıllık) ödemeler ile bu plugin'leri satmaya başladıkları için ve dolar kuru da yüksek olduğu için ücretsiz wordpress plugin'leri ile işinizi çözmeye çalışıyorsunuz.

Sayfayı PDF olarak yazdırabilmek için Wordpress içindeki her plugin'i teker teker kurdum, ayarlarını kurcaladım ve iyice denedim. Sonuç olarak ücretsiz versiyonda tüm aradıklarımı bulabildiğim tek bir eklenti buldum, o da DK PDF eklentisi. İstediğiniz sayfalara pdf olarak yazdırabilme seçeneği ekleyebildiğiniz gibi sayfalama, başlık/footer ekleme ve hatta css kodu yazabilme özellikleri bile ücretsiz versiyonda mevcut. Benzer bir ihtiyaçta olan her wordpress kullanıcısının işini görecektir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Wordpress'te the_content fonksiyonu içerisinde başlığı çağırmak

bkz: Wordpress'te Kurulu Tema Nasıl Silinir?

bkz: Wordpress'te JQuery Kodu Nasıl Eklenir?

bkz: Windows 10'da txt dosyasını notepad ile pdf'e dönüştürmek

bkz: Wordpress'te alfabetik dizin nasıl eklenir?

bkz: Wordpress'te yazar bilgisi nasıl gizlenir?

ferrari

15.08.2021 03:12

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Wordpress'te yazıya PDF olarak yazdırma butonu eklemek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.