5.00 / 1 oy

WOM (Word-of-Mouth) nedir?

Son zamanların en entelektüel kelimelerinden birisi WOM, açılımı ise word of mouth. Türkçe karşılığı ise ağızdan ağıza pazarlama. WOMM ifadesinin açılımı ise word of mouth marketing. Bizde en sık kullanılan karlışığı ise fısıltı gazetesi ifadesidir.

Ağızdan ağıza pazarlama demek, bir ürünü satın alan bir son kullanıcının aldığı ürünü överek arkadaşlarına da aldırmasıdır. Sosyal medya platformlarında farkında olmadan ağızdan ağıza pazarlama hizmeti veren çok ajansın gerçek kullanıcıymış gibi yorumlarını görüyoruz aslında. Dolayısıyla WOMM için günümüzde başvurulan iki farklı pazarlama metodolojisinden bahsedebiliriz. Birincisi gerçekten bir ürünü överek arkadaşlarına satın aldıran (apple fanları gibi) kişiler, diğerleri ise sosyal medya mecralarını gerçek kişiler gibi kullanan ajanslar ve benzeri hizmet veren kişiler. Benzer şekilde imdb'de vizyona giren büyük bütçeli filmlerin ilk günden puanlarının 8.5-9 arasında olması da bir WOMM çalışmasının ürünü olduğunu söyleyebiliriz. imdb puanı insanlar tarafından verilen puanların bir ortalaması olduğuna göre çok yüksek puanlı filmler de mükemmele yakın olmalı değil mi? Maalesef tam olarak değil.. Nitekim bu filmlerin çıkış tarihlerinden sonra 1-2 yıl içerisinde puanlarının da 5-6 aralığına çekilmesi bu pazarlama ajanslarının imdb'de yaptıkları çalışmanın ispatı niteliğindedir.

Konu hakkında hızlı bir girizgah yaparak sizlerin de katkıda bulunabilmeniz amacıyla soru olarak açtım. Tespit ettiğiniz ağızdan ağıza pazarlama uygulamaları için buradan cevap yazabilirsiniz. En kaliteli reklam, reklam olduğu belli olmayan reklamdır :)

mehmet eryılmaz

02.09.2019 12:43

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
WOM (Word-of-Mouth) nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.