5.00 / 1 oy

Windows klavye ile Tik ve Backtick karakterlerini yazmak

Tick ve backtick karakterleri genellikle eğik çizgi ya da eğik apostrof olarak bilinirler. Windows klavyelerde tick (´) ve backtick (`) karakterlerini ekleyebilmek için aşağıdaki kombinasyonları kullanmanız gerekir.

Windos Q Klavyede (QWERTY) backtick sembolü eklemek için Alt Gr + , (ALT GR ile virgül tuşları) tuşlarına aynı anda basmanız gerekir.

Tick karakteri ise Backtick karakterinin tersidir (ters simetriği) ve Alt Gr + ş (ALT GR ile ş tuşları) tuşlarına aynı anda basıldıklarında çıkarlar.

Not: Bazı klavyelerde bir kere basıldığında tick ve backtik karakterleri çıkmazlar, ama iki kere basıldıklarında iki kere çıkarlar. Bunun sebebi ise şapka karakterinde (^) olduğu gibi tick ve backtick karakterlerinin de birer vurgu (nüans) karakteri olmasıdır. herhangi bir karaktere backtick eki eklemek için bir kere tick ya da backtick tuşuna basar ve sonrasında klavyenizden o harfi yazarsanız, o karakterin üzerine eğik çizgi karakteri (backtick) ekler.

Örneğin:

à`b`c gibi

Tick ile backtik arasına yazılmış şu yazıyı da kopyala yapıştır yaparak alabilir ve istediğiniz yerde kullanabilirsiniz:

´bu şekilde` ya da `bu şekilde´ kullanımlar olabilir.

Sitedeki benzer yazılar:

bkz: Windows 10'da emoji klavye kısayolu nedir?

bkz: Windows klavyede Pound (Sterlin) sembolü nasıl yazılır?

bkz: Klavye İle Eşit Değildir İşareti Nasıl Eklenir?

bkz: Windows Ekranı Kilitleme Klavye Kısayolu Nedir?

bkz: ingilizce klavyede çift tırnak " işareti nasıl eklenir?

bkz: Linux Terminal'de Kopyala Yapıştır (Copy Paste) Klavye Kısayolları

küpü

27.02.2021 13:47

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows klavye ile Tik ve Backtick karakterlerini yazmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.