5.00 / 1 oy

Windows klavyede Pound (Sterlin) sembolü nasıl yazılır?

Windows PC klavyelerinde Dolar (USD) ve Euro sembollerinin ikonları vardır ve ALT GR tuşu ile birlikte bu tuşlara bastığınızda dolar ve euro sembollerini yazabilirsiniz. Mesela:

ALT GR ve 4 tuşlarına aynı anda bastığınızda: $

ALT GR ve e tuşlarına aynı anda bastığınızda: €

İkonları yazılır. Ama klavyede olmayan onlarca farklı ülkenin para birimi ikonu var. Bunların sembollerini nasıl ekleyebileceğinizi hiç düşündünüz mü? Ben az önce düşündüm çünkü GBP (Great Britain Pound) pound sembolünü eklemem gerekti ve nasıl ekleyebileceğimi bulabilmek için google'da gereksiz bir araştırma yapmak zorunda kaldım. Gerçi klavye düzenini yapan kişiye de hak veriyorum, sonuçta tüm para birimlerinin yazımı için klavyede bir tuş tahsis etse klavye dünya merkez bankalarına dönerdi. Sözü gereksiz uzatmadan kendi bulduğum bu faydalı bilgiyi paylaşıyorum. 

Klavyede hazır bulunmayan kısayolları ekleyebilmek için ALT tuşuna basarken her bir para birim,ne tanımlanmış olan sayıları yazmak gerekiyormuş. Örneğin Pound sembolü yazmak için:

ALT tuşuna basılı tutarken 0163 yazın. Son karakteri bastığınızda ve elinizi ALT tuşundan kaldırdığınızda £ Pound ikonu yazılmış olacaktır. Bunu Word, Excel, Powerpoint vb programlarda yazabileceğiniz gibi aybı zamanda Chrome, Mozilla, Internet Explorer, Edge vb. tarayıcılarda da bu şekilde yazabilirsiniz.

levo35

30.01.2020 12:33

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows klavyede Pound (Sterlin) sembolü nasıl yazılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.