5.00 / 1 oy

ingilizce klavyede çift tırnak " işareti nasıl eklenir?

Eğer Türkçe klavye kullanmaya alışmış, ama bir şekilde İngilizce klavye kullanmak durumunda kaldıysanız; hele bir de klavye üzerinde yazan karakterler Türkçe klavye karakterleri için ise yıllardır bildiğiniz karakterleri hangi tuş kombinasyonu ile yazabileceğinizi bilememek çok rahatsız edici bir durum. İnsan nokta ve virgül gibi sık kullanılan karakterlerin yerlerini hemen ingilizce klavyede de öğreniyor ama çift tırnak eklemek kırk yılın başında gerektiği için lazım olduğunda da bütün tuş kombinasyonlarına teker teker basarak bulmak zorunda kalıyorsunuz.

Türkçe Q klavyelerde bildiğiniz gibi " karakteri sol üstte, esc tuşunun hemen altındadır. Ama ingilizce (en-US) klavyelerde bu tuşa bastığınızda çift tırnak yerine tek tırnak karakteri çıkar. Ama ingilizce klavyelerde de bir şekilde çift tırnak eklenebiliyor olması gerektiği için tüm tuşlara basarsınız, ama klavyedeki tüm tuşlara basmış olmanıza rağmen " karakteri bir türlü eklenmez. Bunun sebebi, ingilizce klavyelerde " karakterinin bir tuş kombinasyonu ile eklenebiliyor olmasıdır. İngilizce klavyelerde " (çift tırnak) karakterini ekleyebilmek için shift+i tuş kombinasyonu kullanmak gerekiyor. i harfinden kastım ise enter tuşunun hemen solunda yer alan harf, diğeri ı harfi ve benzer bir görev görmüyor. Sonuç olarak ingilizce klavyelerde " çift tırnak karakterini ekleyebilmek için aynı anda ctrl ve i harflerine basmak gerekiyor.

H.Ünal

15.01.2021 12:12

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
ingilizce klavyede çift tırnak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.