5.00 / 1 oy

Windows 10'da Cortana ile dosyaları bulmak

Windows 10'daki sesli dostumuz Cortana hakkında biraz birşeyler yazalı bir yıldan fazla süre geçmiş (bkz: Windows Cortana Nedir?), Microsoft cephesi de akıllanan cihazlar ve iOT cihazların sesli komutlarla yönetimi furyasında elindeki teknoloji olan Cortana'yı geliştirmeye ve güncellemeler eklemeye devam ediyor. Yaygın olarak Windows 10 işletim sistemine sahip PC bilgisayarlar kullandığımız için de Cortana'dan yararlanarak sesli komutlar verebilmek bize pratiklik kazandıracaktır.

Windows 10'da Cortana ile arama yapmak için:

- Windows'un görev çubuğundaki Cortana'ya tıklayın. Eğer Cortana ikonu görünmüyorsa görev çubuğuna sağ tıklayarak Cortana ikonunu göster seçeneğini seçebilirsiniz.

windows 10 cortana icon

- Örneğin geçtiğimiz ayda yüklediğimiz PDF dosyalarını arıyorsak Cortana'ya sesli olarak "PDF files from november" komutunu verdiğimizde Cortana bizim için asistan gibi çalışarak kasım ayına ait PDF dosyalarını bularak listeliyor. Benzer şekilde fotoğrafları ya da dokümanları da yine Cortana'dan tarih ve dosya türü filtresi ile istememiz de mümkün.

Not: Maalesef Cortana, bölge ve dil ayarları tercihlerine göre cortana bölgenizde sunulmuyor hatası da verebiliyor.

mahir

10.12.2020 00:14

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows 10'da Cortana ile dosyaları bulmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.