5.00 / 1 oy

Windows Cortana Nedir?

Windows 10 ile birlikte sürekli olarak varlığını görüp de bir kere olsun açıp denemediğim Cortana'yı merak ederek biraz araştırdım. Cortana, Windows 10 ile birlikte gelen bir kişisel asistan ve kullanımını öğrenmeye zaman ayırdığınızda oldukça da işlevsel bir araçmış. Cortana Türkçe dil desteği veriyor mu diye Microsoft'un sitesine baktığımda ise dil seçeneklerinin şimdilik İngilizce, Basitleştirilmiş Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca ve İspanyolca ile sınırlı olduğunu gördüm.

Cortana ile hava durumu sorgulama, internette arama yapma ya da takviminizi düzenleme gibi işlemlerinizi konuşarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Akıllı dijital asistanlar arasında en iyisi midir diye sorarsanız ise Siri'nin çok gerisinde olduğunu söyleyebilirim. Zaten konuşarak cihazlarımız ile iletişim kurma konusunda kimsenin istekli olmadığını görüyorum etradımda, olanlar da sadece akıllı evleri için telefonları ile kontrol edebilecekleri düzeyde bir sadelik arıyorlar. Ancak yine de Windows içinde de böyle bir aracın var olduğunu paylaşmak istedim :)

mahir

13.11.2019 11:02

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows Cortana Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.