5.00 / 1 oy

Windows 10'da 500 MB üstü boyuttaki dosyaları aramak

Bilgisayarlarda artık SSD hard disk kullanımı neredeyse standart olacak seviyeye geldi, ama bununla beraber eskiden olduğu gibi terabyte seviyelerinde hard diskler kullanabilmek de SSD hard disklerin fiyat seviyelerinden ötürü pek mümkün değil. Bunun için 240 GB ya da 480 GB seviyelerde diskleri tüm programları ve dosyaları barındırmak için idareli kullanmak gerekiyor.

Kendi bilgisayarımda zaman içinde biriken dosyalar (filmler, program kurulumları vb.) için bilgisayarda boyuta bağlı bir arama yapmak istedim. Bunun için de bilgisayarda 500 MB ve üzerindeki dosyaları listelemek istedim. Windows 10'da boyuta göre arama yapma özelliği de varmış ve çok hızlı bir şekilde büyük boyutlu dosyaların tümünü Windows karşınma döktü. Bu işlem için Bilgisayarım (This PC) ekranına gelin (eğer tüm bilgisayarda arama yapmak istiyorsanız, yoksa hangi klasörde arama yapmak istiyorsanız o klasörde arama yapın) ve 500 MB ve üzeri boyutlu dosyaları aramak için aşağıdaki arama terimini yazarak enter tuşuna basın. Kendi arama boyutunuza göre de 500 sayısını değiştirebilirsiniz.

size:>500MB

windows search by size

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Windows'ta ikinci monitörü üste konumlandırmak

bkz: Windows 10'da Bluetooth Versiyonunu Öğrenmek

bkz: Windows 10'da AirDrop Özelliği Nasıl Kullanılır?

bkz: Windows'ta F1 tuşunu tamamen iptal etmek?

bkz: Spotify download klasörü Windows'ta nerededir?

bkz: Windows 10 Ürün Anahtarını Nasıl Öğrenebilirim?

malkocbey

19.06.2021 09:04

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 25 Ekim 2021 00:39
    0

    özellikle indirilen dosyalar arasında sadece büyük boyutlu kurulum dosyalarını bulup silmek için kullanılabilecek çok faydalı bir yöntem. özellikle de benim gibi nasıl olsa kocaman hard disk var bir şey olmaz diyerek bilgisayarına ne varsa indirip kuran ve sonra kalan boyut olarak uyarı alan kişiler için çok faydalı bir yazı

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows 10'da 500 MB üstü boyuttaki dosyaları aramak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.