5.00 / 1 oy

Windows'ta F1 tuşunu tamamen iptal etmek?

Windows işletim sisteminde F1 tuşu yıllardır help (yardım) menüsü açma işlevini yerine getirmektedir, F1 tuşunun fonksiyonu yıllar içerisine diğer programlar için de yardım tuşu olarak kullanılmaya başlanınca da tüm programlar için F1 tuşuna basıldığında yardım dokümantasyonu ya da internet sitesi açılır. Ben hayatımda bir kere olsun yardım menüsünden faydalanmış birisi değilim ama parmağım sıklıkla F2 ya da Esc tuşlarına basacakken yanlışlıkla F1 tuşuna bastığı için gereksiz yere açılan yardım pencerelerini kapatmakla zaman harcamışımdır.

Sonunda F1 tuşunu tamamen iptal etmeye karar verdim ve internetten Windows işletim sistemlerinde F1 tuşunu tamamen devre dışı bırakmak için neler yapmam gerektiğini araştırdım. Sonuç olarak işe yarar bir çözüm buldum ve benim gibi F1 tuşunu iptal etmek isteyen Windows kullanıcıları için de yapmaları gerekenleri aşağıya yazıyorum.

Windows'ta F1 tuşunu tamamen iptal etmek için bir registry kuralı ekleyeceğiz. Bunun için;

- Start menüsüne regedit yazarak registry editor uygulamasını açın

- HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Classes\Typelib klasörüne girin

- Typelib klasörü altında {8cec5860-07a1-11d9-b15e-000d56bfe6ee} adında bir key oluşturun

- {8cec5860-07a1-11d9-b15e-000d56bfe6ee} altında 1.0 adında bir key oluşturun

- 1.0 altında 0 adında bir key oluşturun

- 0 altında win32 ve win64 adlarında iki key oluşturun

disable f1 windows regedit

- hem win32 hem de win64 altındaki Default değerlerine girin ve Valur name kısımlarına çift tıklayarak OK tuşuna basın ve kapatın. Böylece (value not set) yazan value sekmeleri boş olarak güncellenecek

regedit value

Artık Windows işletim sistemi üzerinde Windows araçlarının F1 tuşuna basıldığında Help pencerelerini ya da internet sitelerini açmaları olayı da böylece sona ermiş oldu.

emre çakır

22.02.2021 22:38

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 29 Aralık 2021 21:22
    0

    F2 ve Esc tuşları ne kadar faydalıysa ikisinin arasında kalan F1 tuşu da bir o kadar faydasız ve rahatsız edici. kesinlikle faydalı bir yazı ve harika bir fikir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows'ta F1 tuşunu tamamen iptal etmek?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.