5.00 / 1 oy

Widget Nedir? Nasıl kullanılır?

Android telefon kullananların en sevdiği ve oldukça kullanışlı buldukları araçlardır Widgetlar. Cep telefonlarının ana ekranına genellikle en çok kullanılan uygulamalar eklenir, nadir kullanılanlar ise genellikle arka planda tutulur ki hem kafa karışıklığı yaratmasın hem de acil kullanım gerektiren uygulamalar olduğunda o kalabalığın içinde uygulama aramakla uğraşılmasın diye. 

Bununla birlikte Android telefonlarda kullanılabilen widgetlar çok sık kullandığınız ve sürekli uygulamayı açmakla ve kapatmakla uğraşmamak için sürekli tam ekran olarak ya da ekranın bir kısmını kaplayacak şekilde kullanım isteğinize göre belirleyeceğiniz şekilde indirebileceğiniz araçlardır. En çok kullanılan widgetlar genellikle takvim ve hesap makinesi uygulamalar olurken döviz işlemlerini sıklıkla kullanan kişiler döviz takip uygulamaları ya da yatırım uygulamalarını ana ekranlarına tam ekran olarak yükleyebilecekleri widgetları tercih etmektedir.  

Android telefonlarınıza kolaylıkla indirebileceğiniz widgetları isterseniz telefonunuzda var olan hazır widgetlardan seçebilirsiniz, dilerseniz de playstore’da bulunan widgetlardan indirebilirsiniz. İstediğiniz zaman da kolaylıkla bu widgetları ana ekran sayfalarınızdan silebilir ya da tamamen telefonunuzdan kaldırabilirsiniz. 

Ana ekrana Widget eklemek için;

 * Ana ekran sayfalarınızdan birinin uygulama simgesi olmayan boş bir bölümüne parmağınız ile ekran değişene kadar basılı tutun,

 * Ekranınız alt kısmında beliren ifadelerden “widget ekle” seçeneğini seçin. 

 * Widget menüsüne girmiş olacaksınız böylelikle.

 * Kullanmak istediğiniz widget’ı ve kullanım şeklini seçerek ana ekrana (parmağınızla yukarı doğru) sürükleyerek istediğiniz sayfaya ekleyin. 

Ana ekrandan Widget silmek için;

Daha önce eklemiş olduğunuz ve artık kullanmak istemediğiniz widgetları ana ekran sayfalarınızdan kaldırmak istediğinizde, widget’ın olduğu ekrana gelerek parmağınızla ekranınız alt kısmında “sil” ya da “kaldır” seçeneği çıkana kadar ekrana basılı tutmanız ve widget’ı çöp kurusu simgesine sürüklemeniz yeterli olacaktır.  

akon

03.01.2021 23:52

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Widget Nedir? Nasıl kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.