5.00 / 1 oy

Waterfall Yazılım Geliştirme Modeli Nedir?

Yazılımlar, müşterilerin ihtiyaçlarını gidermek amacıyla hazırlanan dijital projelerdir ve projelere göre ekiplerin seçecekleri yazılım geliştirme metodolojileri de hem yazılımın hazırlanması aşamasında verimliliği koruyabilmek ve hem de ilerleyen zamanlarda yazılımın güncelliğini koruyabilmek için oldukça önemlidir. Bugün de bu metodolojilerden üç tanesi hakkında bilgi vermek için üç farklı yazı eklemeyi planlıyorum.

Waterfall yazılım geliştirme metodolojisinde projenin tüm isterleri başından belli olmalıdır. Örneğin bir şartname ile tüm ihtiyaçları çok net bir şekilde belirlenmiş ve dokümante edilmiş olan yazılım projelerinde (pratikte pek mümkün olmasa da) waterfall yazılım geliştirme metodolojisi kullanılabilir. Projenin geliştirilmesi esnasında müşteri istekleri, ekranlar, işlevler vb. değişmemelidir. Bu sebeple projenin en çok zaman alacak kısmı da genellikle yazılım projesinin planlama ve dokümante edilmesi sürecidir.

Waterfall (şelale) modelinde yazılımın kullanılabilir beta versiyonu, projenin bitimine çok yakın bir sürede ete kemiğe bürünür ve müşteriye sunulur. Eğer projenin isterlerinde herhangi bir değişiklik olmaz ise bu oldukça olumlu bir durumdur; ancak müşterinin beta sürümüne ulaşmış bir yazılımda yapacağı değişiklik istekleri zaman ve işgücü olarak büyük maliyetler anlamına gelecektir.

Waterfall yazılım geliştirme metodolojisini tercih etmeden önce yazılım geliştiricileri, müşterilere planlamanın önemi ve ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek fikir değişikliklerin maliyetleri konusunda çok net bilgi vermelidirler ve bu metodolojinin çevik değişiklikler yapmaya müsait olmadığını düşünerek seçmeden önce dikkatlice düşünmelidirler.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Python Programlama Dili Nedir?

bkz: Hangi programlama dili kaç yılında çıkmıştır?

bkz: ilk programlama dili hangisidir ve ne zaman yazılmıştır?

bkz: Uzaktan kumanda nasıl yeniden programlanır?

bkz: Kitap kapağı hangi programla tasarlanır?

bkz: 2019'da öğrenilebilecek en doğru programlama dili

RainingCodes

16.06.2021 12:01

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Waterfall Yazılım Geliştirme Modeli Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.