5.00 / 1 oy

WAMP Stack Nedir?

WAMP Stack, Windows işletim sistemi üzerinde Php/Perl ya da Python ile geliştirişmiş olan web uygulamalarını çalıştırmak için gerekli diğer bileşenler olan web sunucusu (Apache) ve veri tabanı (MySQL) açık kaynaklı programları da içinde barındıran sisteme verilen isimdir. Windows işletim sistemi yerine Linux işletim sistemi ile geliştirilen versiyonuna LAMP Stack (LAMP Stack Nedir?); Mac bilgisayarlarda MacOS işletim sistemi üzerinde çalışan versiyonuna da MAMP Stack (bkz: MAMP Stack Nedir?) adı verilmektedir.

wamp stack

WAMP sözcüğü, genellikle PHP ile web uygulamaları geliştirilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan bileşenlerin bir arada yer aldıkları program isimlerinden gelmektedir.

W: Windows işletim sistemi 

A: Apache web sunucusu

M: MySQL veritabanı (rdbms)

P: PHP (Perl ve Python için de kullanılır)

WAMP Stack, Windows işletim sistemi üzerinde PHP dili ile geliştirilmiş Wordpress ya da Drupal gibi içerik yönetim sistemlerini (CMS) lokal sunucuda barındırmak ya da internet üzerinden yayına açmak amacıyla kullanılır.

PhpCoder

10.02.2021 02:39

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
WAMP Stack Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.